Podpisane zostały kolejne umowy na rewitalizację Szydłowa. Przebudowane zostaną dwie główne ulice Kielecka i Staszowska. Powstanie także park miejski, którego wcześniej nie było.
Zagospodarowaniem i uporządkowaniem przestrzeni zajmie się firma Usługi Remontowo-Budowlane Zbigniewa Dziuby z Koniemłotów. Generalnie projekt dotyczy przebudowy parkingu przy ul Kieleckiej. W miejsce obecnego, wybudowany zostanie nowy parking z dwiema wiatami autobusowymi. Powstanie budynek informacji turystycznej i sanitariaty. Przebudowana będzie także ścieżka dla pieszych w obrębie murów. Uporządkowana i nasadzona zostanie nowa zieleń z elementami małej architektury. Teren zostanie objęty monitoringiem. Będzie to jedna z naszych wizytówek – powiedział Andrzej Tuz, burmistrz Szydłowa.
Ulica Staszowska zostanie przebudowana wraz z chodnikami i przejściami dla pieszych. Wartość umowy wynosi prawie dwa mln złotych. Inwestycja ma zostać zrealizowana do 30 lipca 2022 r.
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna powstanie w budynku po byłej siedzibie urzędu gminy. Teraz jej siedzibą jest budynek Szkoły Podstawowej w Szydłowie. Obiekt zostanie przebudowany i rozbudowany wraz z zagospodarowaniem przyległego terenu. Przetarg na tę inwestycję wygrała firma GMC Sp. z o.o. ze Staszowa.
Budynek, w którym mieściła się wcześniej gminna administracja znajduje się w opłakanym stanie. Po zakończeniu inwestycji stanie się nowoczesną biblioteką. Prace mają się zakończyć do października. Przebudowany zostanie parter i nadbudowane poddasze. Teren biblioteki zostanie objęty monitoringiem. Koszt tej inwestycji wynosi prawie 1,5 mln zł. Teraz siedzibą biblioteki jest budynek Szkoły Podstawowej w Szydłowie.
W ramach rewitalizacji w Szydłowie powstanie także park miejski. Takiego miejsca w mieście wcześniej nie było. Park będzie u podnóża kościoła Wszystkich Świętych. Będzie terenem typowo rekreacyjnym z altanami ogrodowymi, ławeczkami do odpoczynku i alejkami. Zaprojektowano także miejsce do nasadzenia wszystkich odmian śliw, jakie są uprawiane na terenie gminy Szydłów, słynącej z tej produkcji sadowniczej.
Budowa parku potrwa dwa lata. Jak podkreśla burmistrz Andrzej Tuz zaplanowane inwestycje w znaczący sposób poprawią jakość życia mieszkańców gminy, wpłynie to także na atrakcyjność turystyczną.
Większość pieniędzy na rewitalizację pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego, są także środki z budżetu państwa.