Mozaika z frontonu budynku Samorządowego Centrum Kultury w Sędziszowie zostanie zachowana. Wszystko wskazuje na to, że instalacja zostanie wpisana do rejestru zabytków. Gmina ma wystąpić z wnioskiem w tej sprawie do końca lutego.
Burmistrz Wacław Szarek przypomina, że centrum kultury przechodzi gruntowny remont z termomodernizacją. Z tego powodu część mozaiki musi być zdjęta i odrestaurowana poza budynkiem. Bo wykonaniu prac konserwatorskich, miejscy urzędnicy rozważą, w którym miejscu ją wyeksponować.
– Wpisanie mozaiki do rejestru zabytków może pomóc w zdobyciu pieniędzy na renowację mozaiki. Nie wyobrażam sobie, abyśmy z własnych pieniędzy mogli wykonać tak poważny remont, ponieważ mozaika jest bardzo zniszczona – podkreślił Wacław Szarek.
Anna Żak, Świętokrzyski Wojewódzki Konserwator Zabytków zwraca uwagę, że mozaika została wykonana na płytach betonowych, więc nie powinno być problemów z jej zdjęciem i zdeponowaniem w pracowni konserwatorskiej. Jak dodała, pozyskanie pieniędzy i renowacja dzieła może trwać nawet trzy lata, ale jest szansa na uratowanie zabytku.
– Najważniejsze, że ze strony gminy Sędziszów otrzymaliśmy deklarację, iż mozaika zostanie zachowana. Jest zatem szansa na zyskanie pierwszego takiego zabytku w naszym regionie. To jedyna monumentalna zewnętrzna mozaika w naszym województwie – podkreśliła konserwator zabytków Anna Żak.
Jak informowaliśmy, starania o zachowanie mozaiki podjęli pracownicy Instytutu Dizajnu w Kielcach. Instalacja wykonana została przez warszawskiego artystę Jana Karczewskiego. Budynek, w którym mieści się Samorządowe Centrum Kultury w Sędziszowie, został oddany do użytku w 1966 roku. Pierwotnie był to Kolejowy Dom Kultury, obecnie jest własnością miasta.