W poniedziałek rozpoczął się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. To czas spotkań chrześcijan z różnych wyznań na wspólnej modlitwie, a także wydarzeniach kulturalnych, które pozwalają lepiej wzajemnie się poznać.
Z powodu trwającej pandemii, w tym roku będzie znacznie mniej wydarzeń. Na terenie diecezji radomskiej nie zaplanowano spotkań.
DIECEZJA KIELECKA
– Natomiast w Kielcach odbędzie się wyłącznie jedno nabożeństwo, dziś o godzinie 19.00 w kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego. Będzie transmitowane przez stronę internetową parafii. Weźmie w nim udział biskup kielecki Jan Piotrowski oraz duchowni z kościołów chrześcijańskich, współpracujących w ramach świętokrzyskiego oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej – zapowiada przewodniczący oddziału, ks. Wojciech Rudkowski z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.
– Będzie to nabożeństwo słowa, więc będzie czytanie słowa Bożego, psalm i homilia, którą wygłosi ksiądz biskup Jan Piotrowski. Będzie także wspólne, apostolskie wyznanie wiary oraz znak pokoju. Na koniec pojawi się litania pochwalna, którą razem przeczytają przedstawiciele dwóch kościołów – wymienia.
– Wspólne wyznanie wiary to wyznanie nicejsko-konstantynopolskie – wyjaśnia ks. Paweł Samiczak, diecezjalny referent ds. ekumenizmu w diecezji kieleckiej.
– Wszystkie modlitwy ekumeniczne na świecie są podporządkowane temu wyznaniu, które zostało przyjęte przez wszystkie kościoły, jako pierwotny symbol wiary apostolskiej. To znak, że tak naprawdę wyznajemy tą samą wiarę, tylko na różny sposób – dodaje.
Celem corocznych spotkań modlitewnych jest wołanie do Boga o jedność – mówi ks. Wojciech Rudkowski.
– Łączy nas przede wszystkim wiara w Trójjedynego Boga: Ojca, Syna i Ducha Świętego oraz chrzest. Ma nas także łączyć wypełnienie ostatniego, najważniejszego przykazania – przykazania miłości -dodaje duchowny.
Modlitwa o jedność chrześcijan będzie też przez cały tydzień obecna we wszystkich parafiach diecezji kieleckiej – dodaje ks. Paweł Samiczak.
– Do wszystkich parafii w naszej diecezji dotarły materiały. Na każdy dzień, oprócz liturgii słowa, przygotowana jest też specjalna modlitwa wiernych. Zachęcamy księży do korzystania z niej, ponieważ jest to modlitwa o bardzo ekumenicznym charakterze – podkreśla.
Ks. Paweł zaznacza, że dialog ekumeniczny w Polsce toczy się przez cały rok, m.in. na poziomie uniwersyteckim.
– W moim środowisku na KUL-u mamy bardzo rozwinięty dialog ekumeniczny. Jest wiele konferencji, paneli naukowych, które pochylają się nad różnymi tematami, które cały czas w doktrynie nas dzielą. Na poziomie akademickim ciągle szukamy metod rozwiązywania tych trudności – dodaje.
Tegoroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan odbywa się pod hasłem „Trwajcie w mojej miłości, a przyniesiecie obfity owoc”.
DIECEZJA SANDOMIERSKA
Z okazji rozpoczynającego się dzisiaj Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w diecezji sandomierskiej poszczególne parafie organizują nabożeństwa ekumeniczne , przestrzegając zasad reżimu sanitarnego.
Biskup ordynariusz Krzysztof Nitkiewicz poprosił kapłanów aby nakłaniali wiernych także do indywidulanej modlitwy w tej intencji oraz by robili to także duchowni. Diecezjalne uroczystości z tej okazji odbędą się 23 stycznia w parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Janowie Lubelskim. W nabożeństwie ekumenicznym wezmą udział przedstawiciele kościoła prawosławnego, polsko- katolickiego oraz kościołów protestanckich. Będzie również delegacja z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego gdzie działa Instytut Ekumeniczny.
Biskup Krzysztof Nitkiewicz jest przewodniczącym Rady ds. Ekumenizmu w Komisji Episkopatu Polski. W rozmowie z Radiem Kielce powiedział, że jedność chrześcijan jest tym bardziej potrzebna właśnie teraz gdy zdarzają się przypadki odejścia z Kościoła. Oprócz tego ze względu na emigrację jest coraz więcej małżeństw mieszanych dlatego trzeba mówić o praktykach religijnych, o kwestiach etycznych bo chociaż jesteśmy ochrzczeni i wszyscy wierzymy w Pana Jezusa to dzielą nas pewne rzeczy dotyczące doktryny stwierdził biskup Nitkiewicz.
Ksiądz Marcin Chyl proboszcz parafii pw. Braci Cyryla i Metodego w Sandomierzu uważa, że największa odpowiedzialność za jedność w formule chrześcijańskiej spada na kościół rzymsko-katolicki katolicki jako najbardziej liczny w naszym kraju. Zachowania i postawy duchownych tego kościoła oraz hierarchów powinny przekazywać piękne wartości jedności kościoła o których mówi sam Chrystus – dodał prawosławny kapłan.
– W Sandomierzu prawosławni czują się dobrze, nie spotykamy oznak niechęci czy innych negatywnych emocji, jesteśmy u siebie – powiedział ks. Marcin Chyl.
Parafia prawosławna w Sandomierzu z okazji Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan organizuje w najbliższą niedzielę 24 stycznia koncert kolęd i hymnów prawosławnych. Odbędzie się on w Zamku Królewskim jednak z powodu epidemii bez udziału publiczności. Przeprowadzona zostanie transmisja online.