W całej Polsce rozpoczęły się zapisy na szczepienia przeciw COVID-19. W województwie świętokrzyskim zaszczepić się można w 191 punktach, w tym 24 w Kielcach. Zainteresowanie tą formą profilaktyki wśród kielczan jest bardzo duże.
BUSKO-ZDRÓJ
Samodzielny Publiczny Zespół Podstawowej Opieki Zdrowotnej w Busku-Zdroju przy ulicy Sądowej będzie tygodniowo szczepił 30 pacjentów. Do placówki należą 1482 osoby w wieku 80 lat i więcej. Jak informuje dyrektor placówki Mariusz Klimczyk, szczepienia dla tych osób rozpoczną się 25 stycznia. Będą wykonywane we wtorki, środy i czwartki. Dodaje, że telefony cały czas dzwonią.
– Zainteresowanie jest bardzo duże. Do godziny 8.30 zapisanych zostało ponad 80 osób. Mamy harmonogramy dla pacjentów. Zapisy prowadzimy już także na luty oraz do połowy marca – dodaje.
Do zapisu wystarczy numer PESEL oraz numer telefonu komórkowego. Na podany numer osoba otrzyma SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie. W ten sposób można zarejestrować swoich dziadków lub rodziców. Kontakt z punktem szczepień zlokalizowanym w Przychodni nr 1 w Busku-Zdroju przy ul. Sądowej 9 jest możliwy pod nr telefonu: 41 35671 17, w dniach od wtorku do czwartku w godzinach od 7.30 do 13.00. Kwalifikacja lekarska do szczepień będzie się odbywać w gabinecie nr 22 na drugim piętrze. Z kolei szczepienia będą wykonywane w gabinecie 208, także na drugim piętrze.
KAZIMIERZA WIELKA
W Kazimierzy Wielkiej szczepienia dla osób 80+ będą realizowane przy ulicy Szkolnej 22a od 26 stycznia. Janina Dobaj, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Kazimierzy Wielkiej informuje, że pacjenci będą szczepieni od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 9.00 do 14.00. Chętni mogą zapisać się osobiście bezpośrednio w punkcie. Dostępna jest też całodobowa, bezpłatna infolinia pod numerem 989. Można się zarejestrować również poprzez internetowe konto pacjenta na stronie pacjent.gov.pl.
KIELCE
Od dziś osoby powyżej 80. roku życia mogą się zapisywać na zaszczepienia, ale np. w Przychodni Rodzinnej Medica Na Stoku pierwsi pacjenci zgłaszali się już od tygodnia – mówi Kinga Parlicka z tej placówki.
– Dziś od 7.00 rano zapisaliśmy już blisko 130 pacjentów. Od ministerstwa zdrowia, podobnie jak inne polskie przychodnie, otrzymywać będziemy 30 dawek szczepionek, w związku z tym, jeśli jeszcze dzisiaj ktoś do nas zadzwoni, to termin iniekcji wyznaczymy mu dopiero na 22 lutego lub później – dodała Kinga Parlicka.
Bardzo duże zainteresowanie zaszczepieniem się przeciw COVID-19 jest także w Centrum Medycznym Zdrowie – informuje Michał Bator, dyrektor operacyjny w tej placówce.
– My mamy trzy punkty szczepień, tj, dwa w Kielcach i jeden w Masłowie, w związku z tym otrzymaliśmy 90 dawek szczepionek. I w ciągu zaledwie 20 minut 90 osób zapisało się na zaszczepienie. Ponadto, na liście rezerwowej mamy już około 270 pacjentów – dodał Michał Bator.
Od dwóch tygodni bardzo duże zainteresowanie szczepieniem przeciw COVID-19 jest także w Świętokrzyskim Centrum Medycznym Artmedik przy ulicy Robotniczej – przyznaje Agnieszka Nawrot, dyrektor placówki.
– Telefony do naszej przychodni są właściwie zablokowane przez osoby dzwoniące w sprawie rejestracji do szczepienia. Osoby, które w tym momencie dodzwonią się do nas, zapisujemy już na listę rezerwowych. Pacjentów chętnych do zaszczepienia się jest tylu, że lista jest przygotowana na dwa, a nawet trzy tygodnie do przodu – dodała Agnieszka Nawrot.
Część mieszkańców Kielc, którzy chcą zaszczepić się przeciw COVID-19 będzie mogła skorzystać z bezpłatnego dowozu do punktu szczepień. Tomasz Porębski, rzecznik prezydenta miasta informuje, że w bezpłatnego transportu będą mogły skorzystać dwie grupy osób.
– To niepełnosprawni, posiadający aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N oraz osoby powyżej 70. roku życia, które mają trudności w samodzielnym dotarciu do najbliższego punktu szczepień – wyjaśnia Tomasz Porębski.
Dla mieszkańców Kielc uruchomiona została również infolinia, czyli telefoniczny punkt zgłoszeń potrzeb transportowych oraz informacji o szczepieniach, pod ogólnodostępnym numerem telefonu: 668 431 060. Infolinia czynna jest od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7.30 do 15.30.
W sumie w Kielcach zapisy na szczepienia prowadzą 24 przychodnie. Pełna lista 191 punktów, w których w województwie świętokrzyskim wykonywane są szczepienia przeciw COVID-19 dostępna jest na naszej stronie internetowej.
OSTROWIEC ŚWIĘTOKRZYSKI
Na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego zapisy na szczepienia prowadzi 14 przychodni. Początkowo miało być ich 17, ale z przyjmowania zapisów zrezygnowały trzy placówki: „Puls” na osiedlu Słonecznym, „Lekarz” na osiedlu Stawki oraz „Opiekun” przy ulicy Słowackiego. Mimo wszystko pracownicy tych trzech przychodni podpowiadają, gdzie seniorzy mogą dzwonić, aby się zapisać.
Zainteresowanie jest bardzo duże w samym Ostrowcu, ale także w powiecie. W Ćmielowie mieszkańcy zawsze chętnie się szczepili i nie inaczej jest w tym przypadku. Pracownicy przychodni uważają, że jeszcze większe zainteresowanie będzie można odnotować w momencie, gdy rozpoczną się szczepienia młodszych roczników.
OPATÓW
W Opatowie są trzy punkty, gdzie można się zapisać. To m.in. Szpital św. Leona. Jak mówi prezes Monika Gębska, zainteresowanie jest duże, jednak wśród młodszych osób.
– W kategorii 80+ to tylko 10 osób, ale bardzo dużo jest osób np. 65+, które wyrażają chęć zaszczepienia się. Dzwonią też młodsi, ale na razie nie prowadzimy dla nich zapisów, jednak mogą wyrazić chęć przebadania się - informuje prezes Szpitala św. Leona w Opatowie.
Każda z gmin w powiecie opatowskim także posiada po jednym punkcie, gdzie można się zapisać, a potem szczepić.
PIŃCZÓW
W Pińczowie punkt szczepień przeciw COVID-19 mieści się w Przychodni Rejonowej nr 1 przy ulicy Klasztornej 6. Szczepienia dla osób powyżej 80. roku życia będą realizowane we wtorki i czwartki, od godziny 11.30 do 15.15. Do przychodni będzie trafiać 30 dawek szczepionki na tydzień. Dyrektor placówki Marcin Wojniak informuje, że zainteresowanie jest spore.
– Od rana zgłosiło się ponad 200 osób. Akcja szczepień cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Można zarejestrować się osobiście w przychodni, dedykowany jest też specjalny numer telefonu: 601 089 822. Pierwsze szczepienia odbędą się 26 stycznia – mówi.
SANDOMIERZ
Bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się możliwość zapisów na szczepienia przeciwko koronawirusowi w Sandomierzu. Szczepić będzie sześć przychodni: Zdrowie Rodzina, Rokitek, Eskulap, Medical oraz Szpital Specjalistyczny. Dziś z możliwości zapisania się próbują skorzystać także osoby z innych grup wiekowych, nie tylko seniorzy po ukończeniu 80 roku życia.
Jak powiedział Aleksander Kłeczek kierownik NZOZ Rokitek, dzisiaj na szczepienia przeciwko COVID-19 zarejestrowało się do tej pory ponad 90 seniorów w wieku 80+ na 360 zapisanych pacjentów z tego przedziału wiekowego. Wykaz poradni, które będą prowadzić szczepienia w Sandomierzu jest na stronie internetowej miasta.
SKARŻYSKO-KAMIENNA
W powiecie skarżyskim wyznaczono sześć punktów szczepień. W mieście są to: Przychodnia Rejonowa Nr 2, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Przychodnie Miejskie” przy ul. Legionów 104 oraz Zakład Opieki Dermatologicznej przy ul. Górniczej 3A.
W gminie Łączna szczepienia prowadzi Ośrodek Zdrowia (ul. Kamionki 59), w gminie Bliżyn jest to Poradnia Lekarza POZ (ul. VI wieków Bliżyna 2), w Suchedniowie Przychodnia Promyk (ul. Emilii Peck 9a), a w gminie Skarżysko Kościelne – Ośrodek Zdrowia przy ul. Iłżeckiej 2a.
STARACHOWICE
W Starachowicach od rana działa pięć punktów, w których można się zaszczepić przeciwko COVID-19. W większości numery są stale zajęte, automatyczne sekretarki zawiadamiają, że na połączenie czeka nawet kilkanaście osób. Anna Wiśniewska-Adamus z przychodni Vita w Starachowicach informuje, że już od kilku dni udostępniony był telefon przeznaczony wyłącznie do rejestracji szczepień.
– Tylko dziś od rana do godziny 11.00 zgłosiło się ponad 300 pacjentów z grupy wiekowej 80 plus, a telefon wciąż dzwoni. Jest także zgłoszonych wiele osób z innych grup wiekowych – dodaje.
Pierwsze szczepienia odbędą się 25 stycznia. Wcześniej, od 18 stycznia szczepieni będą pensjonariusze Domu Pomocy Społecznej. Tu chęć przyjęcia szczepionki zadeklarowało ponad 80 osób, ale ostateczna decyzja będzie podjęta po badaniach lekarskich.
Od dziś zarejestrować się na szczepienie mogą osoby powyżej 80. roku życia, a od 22 stycznia – seniorzy, którzy ukończyli 70. rok życia.
Można się zapisać na trzy sposoby. Pierwszy, to ogólnopolska infolinia 989. Można również osobiście zgłosić się do punktu szczepień lub do niego zadzwonić i ustalić datę oraz godzinę iniekcji. Zarejestrować się można także poprzez stronę internetową pacjent.gov.pl, gdzie podana jest sieć punktów szczepień, a następnie elektronicznie wypełnić formularz.
STASZÓW
Mieszkańcy miasta i gminy Staszów będą mogli zaszczepić się przeciwko COVID-19 w ramach Narodowego Programu Szczepień w dwóch przychodniach. Są to Miejsko-Gminna Poradnia przy ul. Wschodniej oraz Przychodnia Rodzinna przy ul. Konstytucji 3 Maja.
Dzisiaj rozpoczęły się zapisy seniorów powyżej 80. roku życia, co cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. W miejskiej poradni zarejestrowało się do szczepienia w ciągu kilku godzin ponad 120 osób.
Jak powiedział burmistrz Staszowa Leszek Kopeć, ta przychodnia będzie mogła zaszczepić tygodniowo 30 osób, a druga około 20. Zaznaczył, że ta liczba może się zwiększać, ponieważ szczepionek będzie coraz więcej.
Szczepienia dla osób w wieku 80 plus rozpoczną się 25 stycznia.
Urząd miasta i gminy zorganizuje bezpłatny dojazd do punktów szczepień dla osób niepełnosprawnych i starszych, które nie mają możliwości samodzielnie dotrzeć do tych miejsc. W tym celu wystarczy skontaktować się telefonicznie z urzędnikami magistratu pod numerami telefonów: (15) 864-83-15, 606-255-649 lub 606-406-974. Zapisy dotyczące transportu prowadzone są od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 do 15.
W Staszowie poza Narodowym Programem Szczepień można także przyjąć szczepionkę przeciwko COVID-19 w firmie Comet, która swoją siedzibę ma przy szpitalu powiatowym.