Cztery przepompownie, wykorzystywane do zabezpieczenia przeciwpowodziowego zostały oddane do użytku w okolicy Sandomierza. To część dużego projektu, wartego niemal 200 mln zł.
Jedna z instalacji powstała w Koćmierzowie, w pobliżu miejsca, w którym w 2010 roku Wisła przelała się przez wał i go przerwała, co było powodem gigantycznej powodzi. Kolejna przepompownia powstała w Szewcach, a dwie w Zajeziorzu i Nadbrzeziu zostały zmodernizowane. Krzysztof Woś, wiceprezes Wód Polskich wyjaśnia, że zadaniem urządzeń jest wspomaganie odpływu wody. To w Koćmierzowie może przepuścić dwa tys. metrów sześciennych wody na sekundę.
– Woda, która zgromadzi się za wałem zostanie przepompowana, w ten sposób przyspieszany jest proces obniżania lustra wody – mówi.
Grzegorz Witkowski, wiceminister infrastruktury zapewnia, że priorytetem rządu jest bezpieczeństwo mieszkańców.
– Rzeka jest źródłem życia, nie może być źródłem niepokoju. To co oddajemy dzisiaj do Zarządu Zlewni w Sandomierzu, do Wód Polskich to jest bardzo zautomatyzowany i skomputeryzowany system pomp, który w zasadzie bezobsługowo może uchronić te tereny przed zagrożeniem – stwierdził wiceminister.
Poseł Marek Kwitek z PiS powiedział, że mieszkańcy Sandomierza wciąż pamiętają powódź z 2010 roku, dlatego ważne jest, że wszystkie zaplanowane inwestycje są realizowane, mimo że były perturbacje po bankructwie firmy wykonującej roboty przeciwpowodziowe w okolicy Sandomierza. Parlamentarzysta podkreślił, że to kluczowe inwestycje dla Sandomierza, dzięki którym możliwy będzie dalszy rozwój miasta w oparciu o potencjał Wisły.
Marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski stwierdził, że realizacja przepompowni to istotny krok ku poprawie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego. Podkreślił, że dla ludzi wielokrotnie doświadczanych wezbranymi wodami Wisły, takie inwestycje, to zwiększenie komfortu życia i zapewnienie spokoju.
Starosta sandomierski Marcin Piwnik przypomniał, że mieszkańcy bali się podtopień i powodzi, gdy poprzednia firma zeszła z placu budowy. Teraz obwałowania Koprzywniaki są prawie gotowe.
W trakcie budowy jest także wał opaskowy w Sandomierzu, który będzie chronić przed wodami Wisły mieszkańców osiedla przy hucie szkła. Natomiast na kanale portowym powstanie brama, która będzie chronić hutę przed powodzią. Wszystkie zadania zostaną zakończone w tym roku.