– Nie chcę być przesadnym optymistą, nadal potrzebna nam ostrożność, ale widać, że województwo świętokrzyskie dobrze radzi sobie z pandemią – powiedział na antenie Radia Kielce Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski.
Województwo świętokrzyskie należy do regionów, gdzie dobowy przyrost zakażeń koronawirusem jest najniższy w kraju. Mamy też jeden z najniższych wskaźników śmiertelności z powodu Sars-CoV-2.
– W znacznej mierze udało nam się zapanować nad epidemią dzięki wspólnemu zaangażowaniu i dyscyplinie mieszkańców regionu – powiedział Zbigniew Koniusz. – Fala epidemii przeszła przez świętokrzyskie wcześniej, dwa miesiące temu. Wtedy mieliśmy ponad 1,2 tys. mieszkańców w szpitalach z powodu koronawirusa, teraz jest ich ponad 500. To świadczy o tym, że świętokrzyskie powoli staje się wolne od covidu, ale nie bądźmy przesadnymi optymistami, nie rezygnujmy z bezpiecznych zachowań, rygorów sanitarnych i samodyscypliny – przestrzegał wojewoda.
Gość Rozmowy Dnia podkreślił, że w jego ocenie wysoki wskaźnik nauczycieli klas 1-3, którzy w regionie świętokrzyskim zgłosili się na przesiewowe badania w celu wykrycia koronawirusa to dobry prognostyk. W województwie przebada się 6,3 tys. osób.
– W szpitalu w Targach Kielce badania przejdzie około tysiąca nauczycieli i pracowników szkół, dziennie ma być badanych przeszło 200 osób, by nie robić tłoku i zapewnić bezpieczeństwo osobom, które przechodzą testy. Wczoraj z udziałem Wojsk Obrony Terytorialnej i pracowników sanepidu wymazy zaczęły się w całym województwie. W sumie pracowało ponad 38 punktów – mówił wojewoda.
Zaznaczył, że dzięki temu podjęcie nauki stacjonarnej przez dzieci z klas 1-3 będzie bardziej bezpieczne.
Rząd przedstawił też harmonogram Narodowego Programu Szczepień na najbliższe dni. W czwartek skończą się zapisy na szczepienie przeciw COVID-19 dla grupy 0, a kolejnego dnia rozpoczną się zapisy dla seniorów. Pierwszeństwo mają mieć osoby po 80. roku życia. Przyjmowanie ich zgłoszeń rozpocznie się już 15 stycznia. Osoby powyżej 70. roku życia będą mogły zgłaszać się tydzień później.
Wojewoda Zbigniew Koniusz zauważył, że pierwsze szacunki rządu dotyczące zainteresowania szczepieniami były mało optymistyczne, jednak obecnie szacuje się, że szczepionkę może przyjąć ponad 60 proc. obywateli. W jego ocenie, wiele zależy od kampanii informacyjnej dotyczącej szczepień.