Pracownicy Muzeum Diecezjalnego nagrali przewodnik online po starym Sandomierzu. To propozycja przeniesienia się w czasie i wędrówki po mieście z 1909 roku.
Oprowadza nas tekst księdza Józefa Rokosznego, kapłana, który jest uważany za pioniera krajoznawstwa sandomierskiego. Publikacja jego autorstwa z początku XX wieku jest pierwszym przewodnikiem po Sandomierzu.
Jak powiedziała Urszula Stępień, kustosz w Muzeum Diecezjalnym, czytając ten przewodnik, można zauważyć, że ogólny charakter historycznego Sandomierza pozostał do dzisiaj ten sam, zmieniły się jednak szczegóły. Przykładem jest sposób podróżowania. Ksiądz Józef Rokoszny w swoim przewodniku pisze m.in., że na początku ubiegłego wieku do Warszawy można było dostać się z Sandomierza statkiem, albo dorożką. Duchowny wspomina w swoim przewodniku także o miejscach, których już nie ma. Należy do nich np. hotel Podolskiego, który stał naprzeciw muru Wyższego Seminarium Duchownego, a także: sklep Pomocy Bratniej przy ulicy Mariackiej, czy księgarnia sióstr Chodakowskich, w której trzy kobiety oprócz książek sprzedawały pamiątki z Sandomierza i drukowały pocztówki. Księgarnia była też ważnym ośrodkiem życia kulturalnego i patriotycznego.
Ksiądz Andrzej Rusak, dyrektor Muzeum Diecezjalnego uważa, że tekst zawarty w przewodniku z 1909 roku nie tylko mówi o dawnym Sandomierzu, ale też uczy wrażliwości i właściwego spojrzenia na to miasto. Atutem przewodnika jest też piękny, literacki język oraz poezja, która go wzbogaca.
Jedna z lektorek, siostra Anna Hyszko ze Zgromadzenia Sióstr Świętej Królowej Jadwigi powiedziała, że jej uwagę zwracają m.in. opisy przyrody zawarte w przewodniku. Dotyczy to np. Gór Pieprzowych, czy Parku Piszczele. Autor skupia się na szczegółach, pisząc o różnych roślinach, ich wyglądzie i innych walorach, co zachęca do odwiedzenia miejsc, w których występują.
Przewodnik online na podstawie archiwalnej publikacji powstał z myślą o rodzinnym spędzaniu wolnego czasu podczas zimowych ferii, ale będzie dostępny także po ich zakończeniu. Czytany przez czterech lektorów tekst został wzbogacony archiwalnymi zdjęciami oraz muzyką sandomierskiego kompozytora z epoki renesansu, Mikołaja Gomółki. Głównymi autorami prezentowanych fotografii są natomiast: Marcin Kasiewicz, który fotografował Sandomierz pod koniec XIX wieku oraz ksiądz Józef Rokoszny, który był ważną postacią w dziejach Sandomierza. Tworzył Muzeum Diecezjalne, kierował też pierwszą restauracją fresków bizantyjskich w katedrze oraz renowacją kościoła św. Jakuba. To on podjął decyzję, aby kaplicę Matki Bożej Różańcowej ozdobić secesyjną ornamentyką.
Przewodnik po Sandomierzu księdza Józefa Rokosznego był dwukrotnie wznawiany. Znajduje się w zbiorach Biblioteki Diecezjalnej.