„Twoja krew to moje życie”, to nazwa akcji zachęcającej do krwiodawstwa. Dziś darem życia podzielili się druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Małogoszczu.
Jak stwierdził Dawid Malmur, który od 6 lat jest strażakiem ochotnikiem, oprócz udziału w akcjach ratowniczo-gaśniczych bardzo ważne jest dla niego również wsparcie, którego OSP udziela podczas pandemii, na przykład rozwożenie maseczek i jedzenia osobom najbardziej potrzebującym.
– Wyjątkową formą pomagania innym jest też oddawanie krwi, dlatego dziś nie mogło mnie tu zabraknąć. Jestem honorowym krwiodawcom od 18 roku życia i w sumie oddałem już 11 litrów krwi – podkreślił strażak.
O tym, ze pomaganie innym jest głównym celem strażaków, mówił też Marek Wierzbicki, który od 4 lat jest członkiem OSP w Małogoszczu. Jak dodał w ten sposób spełnia się w roli strażaka i ratownika.
– Pomagać można w różny sposób, teraz oddajemy krew, a zaraz możemy być wezwani do akacji – mówi.
Zbiórka krwi odbyła się w nowej, oddanej do użytku w ubiegłym roku strażnicy OSP w Małogoszczu. Tomasz Skrobot, prezes OSP podkreślił, że jest to to pierwsze oficjalne spotkanie w tym budynku.
Krew oddawał dziś również Mariusz Piotrowski, burmistrz Małogoszcza. Jak powiedział to pierwsza w tym roku akcja krwiodawstwa w Małogoszczu i ma nadzieję, że nie ostatnia, bowiem takie inicjatywy w czasach pandemii są szczególnie cenne.
– Cieszę się, że mieszkańcy miasta i gminy Małogoszcz tym bezcennym darem i lekiem jakim jest krew chcą się dzielić o czym świadczy liczba osób która zgłosiła się do akcji. Ważne jest również to, że mieszkańcy mieli też okazję zobaczyć nowo oddany budynek OSP, ponieważ ze względu na epidemię kilka razy odkładane było oficjalne otwarcie strażnicy. Jest to jeden z najnowocześniejszych budynków w naszym regionie jeżeli chodzi o Ochotnicze Straże Pożarne – podkreślił Mariusz Piotrowski.
Budowa strażnicy OSP w Małogoszczy trwała dwa lata. Inwestycja kosztował 3,615 mln złotych.
Budynek remizy liczy ponad 720 metrów kwadratowych powierzchni. OSP w Małogoszczu istnieje od 1905 roku, od 1995 roku jednostka znajduje się w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym.