Jedyna na świecie kolekcja biżuterii z krzemieniem pasiastym znajdująca się w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu wzbogaciła się o kolejne eksponaty.
Są to najlepsze prace konkursowe uczniów kierunku jubilerskiego z Zespołu Szkół Plastycznych w Katowicach. Ze szkołą współpracują sandomierscy twórcy biżuterii z krzemieniem tj. Cezary Łutowicz i Mariusz Pajączkowski.
Prace uczniów są efektem ich wcześniejszych wizyt w Sandomierzu i Krzemionkach Opatowskich, podczas których zapoznawali się z kamieniem, jego historią i specyfiką. To także pokłosie zajęć praktycznych oraz wykładów prowadzonych przez złotników.
Jak powiedział Cezary Łutowicz, który jako pierwszy około 50 lat temu zastosował krzemień pasiasty w biżuterii, prace uczniów charakteryzują się nowoczesnością, z jednoczesnym zachowaniem sztuki rzemieślniczej.
– To co zrobili uczniowie jest bardzo ciekawe w zestawieniu z dorosłym myśleniem na temat tego kamienia i jego stosowania w biżuterii, to są prace, które zawierają różne podejście do krzemienia pasiastego i z pewnością nie obniżają poziomu naszej kolekcji w zamku – dodał Cezary Łutowicz.
Młodzież wykonała naszyjniki, pierścionki, bransolety i brosze, łącząc krzemień pasiasty najczęściej ze srebrem, a czasami także z miedzią i mosiądzem. Do zamkowej kolekcji z tego zestawu trafiły dwie uczniowskie prace: Martyny Przegendzy, która zdobyła główną nagrodę w konkursie pt. „Forma i struktura w dialogu z biżuterią” oraz Dominika Gocyły, który wykonał naszyjnik.
Poza tym, swoją kolejną darowiznę na rzecz kolekcji biżuterii w sandomierskim zamku przekazał Cezary Łutowicz. Jest to pierścień z 1973 roku, jeden z pierwszych egzemplarzy biżuterii z krzemieniem pasiastym, wykonany przez tego złotnika.