Ostatnie doniesienia o obecności rysia na Opolszczyźnie pochodzą z XVIII wieku. O tym, że największy dziki kot w Europie powrócił do naszego regionu poinformowali biolodzy z Uniwersytetu Opolskiego. Z ich obserwacji wynika, że zwierzę pojawiło się w Stobrawskim Parku Krajobrazowym.
Pogłoski o tym, że rysia widywano w stobrawskim parku istniały od kilku lat. Teraz swoimi obserwacjami podzielił się biolog dr Grzegorz Kłys.
– Były niedawno reintrodukcje rysia w północno-zachodniej Polsce, być może ten osobnik stamtąd przyszedł – mówi biolog.
– Tamte rysie były z obrożami z nadajnikami. Nie mogę powiedzieć na 100 porc., ale ja tutaj obroży nie zauważyłem, więc może to być taka populacja, która od dłuższego czasu się tutaj utrzymuje, a zwierzę to prowadzi bardzo skryty tryb życia. Ryś przede wszystkim poluje tutaj na sarny, których w okolicy jest dosyć dużo – dodaje.
Ryś jest od 1995 pozostaje pod ochroną. Jego populację w kraju szacuje się na nieco ponad 200 osobników, z czego większość żyje w Karpatach i Pogórzu Karpackim oraz w puszczach Białowieskiej, Knyszyńskiej i Augustowskiej.
Dodajmy, że m.in. pracownicy Instytutu Biologii UO starają się o powołanie pierwszego parku narodowego na Opolszczyźnie. Odkrycie obecności rysia europejskiego na obszarze Stobrawskiego Parku Krajobrazowego może pomóc w realizowaniu tego pomysłu.