Minister kultury uchylił decyzję wojewódzkiego konserwatora zabytków. Latem ubiegłego roku konserwator wydał decyzję o wpisie olsztyńskiego Planetarium do rejestru zabytków. Od niej odwołały się jednak działające w tym budynku instytucje – Planetarium i Galeria BWA – a także olsztyński ratusz.
Jak informuje Bartłomiej Skrago z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, minister uznał te odwołania za uzasadnione i zapowiedział, że procedura będzie powtórzona.
– Ministerstwo uznało, że jest kilka kwestii, które powinniśmy wyjaśnić – rzucić więcej światła na stan zachowania obiektu oraz zakres przekształceń, jakie w nim zaszły na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat.
Jacek Szubiakowski, dyrektor Planetarium, odwołał się od decyzji z kilku powodów. Po pierwsze zwraca uwagę na przekształcenia, jakie zaszły w Planetarium. Dotyczą m.in. posadzek, podziału holu, wyglądu bezpośredniego otoczenia budynku, czy zmiany funkcji jednej z jego części.
– Nastąpiło też sporo zmian w elewacji budynku, chociażby podziały okien. Przebudowano też atrium. Ono nie ma nic wspólnego z tą koncepcją architektoniczną, jaka była pierwotnie.
Jacka Szubiakowskiego martwią też plany wpisania do rejestru wnętrza sali projekcyjnej Planetarium.
– Sala projekcyjna, czyli miejsce głównej działalności Planetarium, to nie jest muzeum, tylko miejsce wymagające dostosowywanie się do zmieniających się technologii audiowizualnych. Np. kwestia sufitu, czyli ekranu, na którym wyświetlany jest obraz. On ma swoje określone parametry, obecnie taka technologia nie jest już używana i zachodzi konieczność jej wymiany w najbliższym czasie.
To jednak nie oznacza, że Planetarium nie zostanie zabytkiem. Minister kultury po rozpatrzeniu odwołań uznał, że nie może zatwierdzić wpisu do rejestru, ale też nakazał ponowne przeprowadzenie całej procedury. I to właśnie zamierza zrobić wojewódzki konserwator zabytków.
– Naszym celem jest objęcie tego budynku ochroną konserwatorską, ponieważ uważamy, że jest bardzo ciekawym przykładem powojennej architektury modernistycznej. Jest bardzo mocno kojarzony z Olsztynem. Był drugim wybudowanym w Polsce planetarium. Do tego został wybudowany w 500. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. To wszystko skłania nas, by objąć ochroną obiekt, który wpisał się w przestrzeń kulturową i architektoniczną, a także świadomość olsztynian – mówi Bartłomiej Skrago z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków Olsztynie.
Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków planuje teraz przeprowadzenie ponownych oględzin Planetarium i wydanie w ciągu 2-3 miesięcy nowej decyzji.