Muzeum Okręgowe w Sandomierzu jest jednym z siedmiu polskich obiektów wybranych do ministerialnego projektu „Ferie po królewsku online”. Wicepremier Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego zainaugurował dziś kampanię.
Szef resortu podkreślał, że kolekcje zgromadzone w królewskich rezydencjach, to coś wyjątkowego, dlatego warto je pokazać dzieciom. To może być pierwszy krok do rzeczywistych wizyt w tych miejscach po ustaniu epidemii. Wszystkie materiały przygotowane na potrzeby projektu będą do dyspozycji nauczycieli, aby wykorzystywali je w celach edukacyjnych.
Propozycje na czas ferii, to m.in. wirtualne spacery po rezydencjach królewskich, prezentacja ich historii, a także baśni i legend, związanych z wybraną z rezydencją. Przewodnikami są znane postaci. W sandomierskim zamku te role pełnią: aktorka Joanna Moro oraz Ida Nowakowska, tancerka, aktorka i prezenterka telewizyjna. Towarzyszy im rodzeństwo – Lena i Olek Karlak z Warszawy. Dzieci zaspokajają ciekawość zadając mnóstwo pytań i wtrącając swoje spostrzeżenia. Lena uważa, że wirtualne zwiedzanie to ciekawa propozycja na ferie, ponieważ można zobaczyć miejsca, których nie znało i zainteresować się na tyle, aby przyjechać na rzeczywiste zwiedzanie.
Ida Nowakowska w rozmowie z Radiem Kielce stwierdziła, że jest to ciekawe doświadczenie, ponieważ młodzi ludzie zadają czasami bardzo zaskakujące pytania, co otwiera oczy na coś, czego dorosły może nie zauważyć.
– Moją rolą jest m.in. dodanie temu wirtualnemu spacerowi dynamiki i pewnego rytmu. Zapraszam wszystkich, aby zainteresowali się naszym projektem, ponieważ wiele można się nauczyć.
Dotyczy to zarówno dzieci, jak i rodziców – stwierdziła prezenterka.
Joanna Moro uważa, że ministerialny projekt online na zimowe ferie w rezydencjach królewskich to strzał w dziesiątkę. Z powodu pandemii muzea i inne obiekty kultury są zamknięte, a projekt wirtualnych spacerów i czytanie legend w sieci powstał bardzo szybko i zaangażowało się w niego wiele osób.
– Robimy wszystko, aby dzieci zainteresować rezydencjami królewskimi, aby zechciały wejść na Facebooka, na stronę internetową instytucji, odwiedzamy naprawdę piękne miejsca. Ja jestem pod wielkim wrażeniem widoku z dziedzińca sandomierskiego zamku na zakole Wisły oraz na winnicę – dodała aktorka.
Minister Piotr Gliński podkreślił znaczenie udziału osób znanych ze świata filmu i telewizji w tego typu projektach, ponieważ to dodatkowy impuls zachęcający do zainteresowania się propozycją, którą oferują rezydencje królewskie.
Iwona Łukawska p.o. dyrektora Muzeum Okręgowego w Sandomierzu informuje, że w ramach projektu powstanie jeszcze muzyczny spacer po sandomierskim zamku, którego przewodnikiem będzie Piotr Rubik. Jej zdaniem, to świetna promocja dla sandomierskiej instytucji.
Do programu na zimowe ferie, oprócz zamku w Sandomierzu wybrane zostały także zamki królewskie w Warszawie, Krakowie, Łazienki, Muzeum Zamkowe w Malborku, Muzeum Narodowe w Lublinie oraz Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce.
Materiały dotyczące ferii dostępne będą na stronach internetowych i profilach społecznościowych wszystkich wymienionych instytucji oraz Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.