Dworzec kolejowy Warszawa Śródmieście stał się zabytkiem. Jak czytamy w komunikacie na stronie wojewódzkiego konserwatora, decyzja została podjęta „z uwagi na zachowane wartości artystyczne, historyczne i naukowe obiektu”.
Dworzec Warszawa-Śródmieście został wzniesiony w latach 1954-1955 według projektu Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka. Wnętrza zrealizowano w latach 1962-1963 według projektu opracowanego przez zespół Zakładów Artystyczno-Badawczych Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pod kierunkiem Jerzego Sołtana. O lokalizacji i formie dworca zadecydowała częściowo możliwość wykorzystania fragmentów konstrukcji Dworca Głównego i koncepcja zagospodarowania terenów wokół Pałacu Kultury i Nauki.
„Wysokie walory artystyczne”
„Jego realizacja jest także istotnym elementem długofalowego i wieloetapowego projektu regulacji i usprawnienia warszawskiego węzła kolejowego a także kształtowania rozwiązań komunikacyjnych ścisłego centrum stolicy” – czytamy na stronie wojewódzkiego konserwatora. „Zarazem Dworzec Warszawa-Śródmieście zarówno w części naziemnej jak i podziemnej prezentuje wysokie walory artystyczne. Wizualnie zestrojone z sylwetką Pałacu Kultury i Nauki i wpisane w osiowy układ placu skromne bryły pawilonów, zachowane w niemal niezmienionym kształcie stanowią przykład zmodernizowanej wersji socrealizmu” – głosi wpis na stronie mwkz.pl.
Dworzec trafił do rejestru zabytków w Sylwestra. Decyzje kolejarzy dotyczące modernizacji obiektu będą musiały być teraz skonsultowane z Mazowieckim Konserwatorem Zabytków.