Nowe pensjonaty powstają w Czarnieckiej Górze, która zabiega o przywrócenie statusu uzdrowiska. Wczesną wiosną Polska Akademia Nauk rozpocznie badanie walorów zdrowotnych klimatu.
Dorota Łukomska burmistrz Stąporkowa informuje, że w Czarnieckiej Górze powstaje hotel, który będzie bazą noclegową dla turystów i kuracjuszy.
– Mamy już pierwszych inwestorów na terenie Czarnieckiej Góry. Kończy się budowa jednego pensjonatu, a kolejni zainteresowani pytają o zakup działek. Nieruchomości należą jednak do osób prywatnych, więc nie uczestniczymy w tych rozmowach – dodaje.
Gmina natomiast stara się o poprawę infrastruktury. Chodzi głównie o budowę dróg i sieci kanalizacyjnej.
– Staramy się o dofinansowanie w wysokości 3 milionów złotych do przebudowy drogi w Czarnieckiej Górze, Błaszkowie i Wielkiej Wsi. Nasz wkład własny to 740 tysięcy złotych – wylicza.
Czarniecka Góra była uzdrowiskiem przed stu laty. Jak mówi Agnieszka Werens, autorka książki „Czarniecka Góra – historia uzdrowiska” przybywali tu znani obywatele przedwojennej Polski m.in. pisarz Bolesław Prus, czy aktorka Jadwiga Smosarska.
Miejsce to odkrył łódzki lekarz dr Michał Misiewicz, który wykonał badania potwierdzające leczniczy mikroklimat. Kuracjusze leczyli w tym miejscu choroby układu oddechowego, krwionośnego i nerwowego.
Wiosną rozpoczną się badania klimatu i leczniczej borowiny, którą znaleziono na tym terenie.