Władze Staszowa zamierzają w tym roku przeprowadzić rewitalizację kompleksu terenu wokół jezior w Golejowie. Na ten cel są zabezpieczone pieniądze w budżecie miasta.
Inwestycja miała rozpocząć się wcześniej, ale były problemy ze skompletowaniem wszystkich dokumentów niezbędnych do rozpoczęcia całego przedsięwzięcia. W styczniu lub na początku lutego ogłoszony zostanie przetarg, powiedział burmistrz Leszek Kopeć.
– W Golejowie powiększona zostanie plaża, wykonane będzie odmulenie zbiorników, wymianie ulegną też pomosty. Linia brzegowa ma być wzmocniona tak, aby zabezpieczyć ją przed wymywaniem. Prace kosztować będą ponad 4 mln zł. Jeziora Golejowskie leżą w malowniczym terenie i są chętnie odwiedzane nie tylko przez mieszkańców Staszowa – dodaje włodarz.
W tym roku zakończy się również modernizacja stadionu miejskiego dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Sportu. Wykonane zostanie odwodnienie płyty stadionu, dokończona będzie budowa ogrodzenia, nastąpi też rozbudowa budynku szatni i pomieszczeń magazynowych. Kupiony zostanie też sprzęt do bieżącego utrzymania boisk.
– Dzięki modernizacji stadionu prowadzonej w ostatnich latach przy pomocy wiceminister Anny Krupki mamy nowoczesny obiekt, który mam nadzieję długo będzie służył mieszkańcom – mówi burmistrz Leszek Kopeć.
Wśród tegorocznych inwestycji jedną z ważniejszych jest także wymiana oświetlenia ulicznego na ledowe. Wymienionych zostanie ponad 600 lamp w północno-wschodniej części Staszowa, w parkach, a także na ulicy Mickiewicza, 11 Listopada, Langiewicza i na osiedlu Ogrody.
Dokończona będzie także termomodernizacja hali Ośrodka Sportu i Rekreacji, Staszowskiego Ośrodka Kultury oraz budynku Urzędu Miasta.
W planach są też remonty i przebudowa dróg, m.in. ulic Kościuszki i Towarowej, na co gmina otrzymała 5 mln złotych dofinansowania z Funduszu Inwestycji Lokalnych na wkład własny.
Burmistrz Leszek Kopeć jest zadowolony z tego, że w ubiegłym roku udało się zredukować zadłużenie gminy wynikające z decyzji podjętych około 10 lat temu. Dodatkowo spłacono ponad 2 mln złotych pożyczki, dzięki czemu gmina uzyskała ścieżkę dostępu do ewentualnego kredytu, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Po stronie dochodów miasta zapisano w tym roku kwotę 131 mln złotych, deficyt budżetowy wynosi niecałe 2 mln złotych. Leszek Kopeć obawiał się, że z powodu pandemii sytuacja finansowa będzie gorsza, ale dzięki wysiłkowi skarbnika oraz dyrektorów poszczególnych jednostek podległych gminie udało się wypracować oszczędności, co znalazło odzwierciedlenia w budżecie.