Ostatnie dwa w lata Szydłowie były pełne inwestycji. Wszystkie zadania samorządu otrzymały znaczące dofinansowanie zewnętrzne – głównie unijne i z budżetu państwa. Burmistrz Andrzej Tuz powiedział, że zmiana statusu z gminy wiejskiej na miejską wyszła na dobre.
Wyremontowanych zostało 3,5 kilometra dróg. Największą inwestycją drogową była budowa nowego mostu na rzece Radnia w Solcu za kwotę prawie 1,5 mln złotych. Na ten cel gmina uzyskała dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych w wysokości 550 tysięcy złotych. Pozostałe pieniądze w równej części pochodziły z budżetu gminy i ze Starostwa Powiatowego w Staszowie.
Wykonano także ważne inwestycje proekologiczne. Nastąpiła wymiana 650 lamp na nowoczesne, ledowe, co kosztowało około 900 tysięcy złotych, a oprócz tego wspólnie z gminą Raków realizowany był projekt na kwotę 2,5 mln złotych dotyczący montażu instalacji fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych u zainteresowanych mieszkańców gminy, którzy mogli otrzymać na ten cel dofinansowanie.
Szydłów nazywany jest polskim Carcassonne. Zabytki tego miasta także przeszły ostatnio gruntowny remont, zostały dostosowane do funkcji kulturalnych i turystycznych. Dotyczyło to 5 obiektów: XIV-wiecznego zamku królewskiego, XVI-wiecznej synagogi i Skarbczyka, bramy zamkowej z XVII wieku oraz ruin kościoła i szpitala św. Ducha.
Pieniądze na inwestycje zabezpieczające dziedzictwo historyczne pochodziły ze środków unijnych oraz z ministerstwa kultury. Ich koszt to 13 mln złotych, z czego tylko 4 mln złotych stanowił wkład własny gminy.
– Szczycimy się tymi zabytkami, to nasza wizytówka. Zależy nam na tym, aby zachować je dla kolejnych pokoleń. Dzięki inwestycjom odzyskały one dawny blask. Mam nadzieję, że będą przyciągać turystów, na których liczymy – stwierdził burmistrz Andrzej Tuz.
Dodał, że tegoroczny budżet gminy jest bardzo rozwojowy. Na inwestycje zaplanowano 9 mln złotych, co stanowi 28 procent środków budżetowych. Wykonywana będzie m.in. rewitalizacja terenu po oczyszczalni ścieków, gdzie powstanie park miejski, a budynek po dawnym urzędzie gminy zostanie zaadaptowany na nowoczesną bibliotekę. Oprócz tego wybudowany będzie parking z punktem do obsługi ruchu turystycznego. Projekt opiewa na kwotę prawie 7 mln złotych.
Inwestycje dotyczą także oświaty. W trakcie modernizacji jest budynek szkoły podstawowej, zostanie również wymieniony dach na sali gimnastycznej. W sumie inwestycje oświatowe kosztować będą ok. 2,4 mln zł. Termomodernizacja budynku otrzymała dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.
– Mamy wielkie plany, aby tylko ich realizacja nie została pokrzyżowana przez epidemię czy inne zdarzenia – stwierdził burmistrz Szydłowa.
W rankingu branżowego czasopisma samorządowego „Wspólnota” Szydłów otrzymał miano lidera inwestycji za lata 2017-2019 w województwie świętokrzyskim, uzyskując pod tym względem 20. lokatę w Polsce.