Jest nowoczesny, ekologiczny i dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Z przebudowanego dworca kolejowego w Siemiatyczach mogą już korzystać podróżni.
Renowację przeszła elewacja budynku wraz ze znajdującymi się na niej detalami architektonicznymi takimi jak gzymsy i pilastry. Z okien dworca usunięto kraty, wymieniono też stolarkę okienną i drzwiową.
Bartłomiej Sarna z biura prasowego PKP S.A. dodaje, że zmieniła się też przestrzeń obsługi podróżnych.
– Wewnątrz budynku udostępniono podróżnym hol pełniący funkcję poczekalni, który wyposażono w nowe ławki z podłokietnikami, kosze, plansze z rozkładami jazdy pociągów, nowoczesne oświetlenie oraz elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, a także system informacji głosowych dostosowujący głośność do tła otoczenia. W budynku po przebudowie znalazły się również toalety ogólnodostępne, w tym te przeznaczone dla osób z niepełnosprawnościami – wylicza Bartłomiej Sarna.
Zmodernizowany budynek dostosowany jest do potrzeb osób, które mają problemy w poruszaniu się.
– Zlikwidowano bariery architektoniczne, zamontowano oznaczenia w alfabecie Braille’a, tablice dotykowe z planem dworca oraz ścieżki prowadzące w budynku dworca i w jego bezpośrednim otoczeniu. Ułatwią one przemieszczanie się osobom niewidomym i niedowidzącym. Nowością jest pochylnia o łagodnie wyprofilowanym nachyleniu, ułatwiającą dostęp do budynku z poziomu placu przed dworcem – mówi Sarna.
Przebudowa dworca w Siemiatyczach była współfinansowana z pieniędzy unijnych w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Jej łączny koszt to prawie 9,5 mln zł brutto.
To czwarty przebudowany dworzec, z którego od tego roku mogą korzystać podróżni w naszym regionie. Wcześniej PKP udostępniło budynki w Czeremsze, Białymstoku i Bielsku Podlaskim.
Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin cytowany w komunikacie spółki PKP S.A. podkreśla, że inwestycja w Siemiatyczach to kolejny obiekt dworcowy przebudowany w Podlaskiem.
– Rząd Prawa i Sprawiedliwości pamięta, czym jest zrównoważony rozwój i stawia na rozwój infrastruktury komunikacyjnej także na Podlasiu czy Lubelszczyźnie, czego najlepszym dowodem jest zrewitalizowany niedawno piękny dworzec w Białymstoku czy ten w Siemiatyczach. Ta inwestycja to także dowód na dobre wykorzystanie środków unijnych – mówi Sasin.
Na inwestycje w mniejszych miejscowościach zwraca też uwagę wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
– Chcemy, żeby Polska rozwijała się równomiernie. Dlatego pieniądze krajowe i Fundusze Europejskie inwestujemy nie tylko w największe miasta, ale też w mniejsze miejscowości. Przykładem takiej lokalnej inwestycji jest dworzec w Siemiatyczach. Komfort, ekologia, estetyka i dbałość o potrzeby osób z niepełnosprawnościami – tak w skrócie można podsumować efekt modernizacji dworca – mówi Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
W przyszłym roku gotowe mają być przebudowane inne dworce w województwie podlaskim: w Jabłoni Kościelnej, Szepietowie i Kuźnicy.