Hasłem Betlejemki tradycyjnie są słowa tematu roku duszpasterskiego w Kościele w Polsce, czyli „Zgromadzeni na świętej wieczerzy”. W tym roku odwiedzający sanktuarium mogą podziwiać w sumie trzy szopki – mówi o. Waldemar Pastusiak – kustosz Jasnej Góry.
Dolna szopka, umieszczona na tzw. fosach, to szopka ruchoma. W specjalnie zbudowanej chacie przedstawiono tam jerozolimskie i polskie Betlejem. Spośród ponad 400 figurek, mających po 35 cm wysokości, ok. 300 jest ruchomych. W szopce na jasnogórskich wałach są także żywe zwierzęta, choć jest ich mniej niż zwykle. Stała bywalczyni szopki ma w tym roku towarzystwo – mówi o. Michał Legan – rzecznik Jasnej Góry.
Druga część „Betlejemki”, tzw. szopka górna, to tradycyjna chata ustawiona na dziedzińcu Jasnej Góry. Tam umieszczone są dużych rozmiarów figury św. Rodziny i ci, którzy oddają pokłon Jezusowi. Złożyli ją, jak zwykle, górale z paulińskiej parafii w Czerwiennym. Szopki nawiedzać można z zachowaniem reżimu sanitarnego od godziny 9.00 do 18.00.