Dzieła związane z Bożym Narodzeniem, pochodzące ze zbiorów Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu można oglądać na stronach internetowych instytucji. Kolekcja zawiera m.in. obrazy, ryciny, drzeworyty i rzeźby.
Jednym z najciekawszych eksponatów jest XVIII-wieczna sandomierska szopka, która powstała na potrzeby szpitala św. Ducha. Jej autorkami były prawdopodobnie siostry benedyktynki. Zachowało się dziewięć figur, jednak bez Dzieciątka Jezus i św. Józefa.
– Matka Boska siedzi na drewnianym foteliku, ale jest to figurka, która nie była od początku częścią tej szopki. Jest starsza, późnogotycka, ale również pochodzi z klasztoru panien benedyktynek – opisuje kustosz Urszula Stępień.
W polskiej sztuce związanej z Bożym Narodzeniem można odnaleźć wiele przedstawień patriotycznych, w których symboliczny hołd Dzieciątku składają postaci zasłużone dla państwa i Kościoła. Na stronie Domu Długosza zamieszczono akwarelę Jana Kopińskiego z 1917 roku, przedstawiającą królów: Jana III Sobieskiego, Kazimierza Wielkiego i Stefana Batorego, księcia Józefa Poniatowskiego, Tadeusza Kościuszkę, Bartosza Głowackiego oraz zesłańców. Wszyscy oddają symboliczny hołd nowonarodzonemu Jezusowi.
W zbiorach Muzeum Diecezjalnego jest także XVI-wieczny obraz malowany na drewnie, nawiązujący do ikonografii bizantyjsko-ruskiej. Jest on zapowiedzią paschy.
– Na tym obrazie mały Jezus jest ciasno zawinięty w białe powijaki, które są przewiązane czerwoną wstążką. Spoczywa w żłobie, który przypomina sarkofag. Białe powijaki symbolizują płótna, które potem znajdą w pustym Grobie Pańskim pobożne niewiasty – wyjaśnia Urszula Stępień.
Prezentacja muzealna w sieci zawiera także spory zasób rycin z XVIII i XIX wieku nawiązujących do Bożego Narodzenia, a także drzeworyty z okresu międzywojennego wykonane przez polskich artystów.