Żołnierze 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej w przedświąteczne dni, w ramach akcji „Łączymy na Święta” pomagali osobom nie dysponującym możliwościami, w nawiązaniu i utrzymaniu kontaktu z innymi osobami. Działania podejmowane były zarówno wśród kombatantów, którzy pozostają pod opiekuńczymi skrzydłami żołnierzy WOT, ale również na wniosek zainteresowanych szpitali i domów pomocy społecznej.
Boże Narodzenie, to święta rodzinne. Jest to czas spotkań. Aby odczuwać święta w pełni potrzeba obecności innych osób, wspólnego uczestniczenia w przeżywaniu magicznego czasu. Świętowaniu towarzyszą wspólnie uznawane wartości, wspólnie wypowiadane słowa, wspólnie wykonywane czynności, wspólne przeżycia. Każdy z nas oczekuje, by święta wytworzyły szczególne poczucie wzajemnej bliskości i jedności. Zwłaszcza Ci, którzy w tym ciężkim czasie pandemii koronawisrusa, odizolowani zostali od rodzin i najbliższych.
Żołnierze 10. ŚBOT – zachowując wszystkie formy ostrożności wynikające z wytycznych sanepidu – poprzez łącza internetowe łączyli pensjonariuszy domów pomocy społecznej, osoby samotne, starsze, pacjentów, którzy cierpią na koronawirusa, z ich bliskimi.
W sumie w od 21 grudnia wykonano kilkadziesiąt połączeń podczas których nie brakowało wzruszających momentów. Do akcji włączyło się kilkanaście placówek z terenu województwa świętokrzyskiego. Były to między innymi szpitale w Jędrzejowie, Opatowie, Staszowie oraz Dom Opieki w Łącznej. W sumie wykonano kilkadziesiąt połączeń.
– Dzięki tej akcji przed świętami Bożego Narodzenia każdy będzie mógł porozmawiać ze swoimi bliskimi. To jest bezcenne. Święta Bożego Narodzenia charakteryzują się tym, że są świętami, kiedy czerpiemy radość z kontaktu z drugim człowiekiem. Niestety z uwagi na epidemię nie może dochodzić do bezpośrednich kontaktów, ale przy wykorzystana nowoczesnej techniki żołnierze WOT taką formę pomocy oferują. Zachęcam, żeby skorzystać, żeby nikt nie czuł się osamotniony – mówił minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak
Boże Narodzenie jest najbardziej rodzinne ze wszystkich świąt. Brak bliskich w ten czas boli najbardziej. Dlatego kontakt jest szczególnie ważny. Wzmacnia wolę walki z chorobą, zapobiega poczuciu osamotnienia, wzmacnia psychicznie szczególnie w czasie Świąt Bożego Narodzenia, które w naszej tradycji mają szczególnie rodzinny charakter.