Nakładem Muzeum Wsi Kieleckiej ukazał się pierwszy numer rocznika historycznego „Wieś polska w czasie II wojny światowej”. Jak mówi Tadeusz Sikora, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej, wydawnictwo ma charakter pokonferencyjny.
– Jest to efekt spotkania zorganizowanego w tym roku przez Muzeum Wsi Kieleckiej i kielecką delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej. Zazwyczaj konferencja odbywa się w maju, natomiast w tym roku, ze względu na pandemię, została przełożona na wrzesień – wyjaśnia.
Hasłem przewodnim kongresu była „Wieś polska podczas II wojny światowej – straty osobowe”. Dyrektor Tadeusz Sikora wyjaśnia, że w materiałach pokazane zostały mechanizmy represji i konsekwencje polityki okupantów w odniesieniu do społeczności lokalnych, a temat został pokazany przez pryzmat poszczególnych grup społecznych, a nawet konkretnych wsi.
– Jako jeden z ciekawszych, polecam artykuł Macieja Korkucia o losach Polaków, w relacji polsko-żydowskich na terenie wsi polskiej – dodaje.
Publikacja jest dostępna bezpłatnie między innymi w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowe, ale jej liczba jest ograniczona. Całość w formie pdf można znaleźć na stronie Muzeum Wsi Kieleckiej.
Periodyk uzyskał dofinansowanie z programów ministra kultury i dziedzictwa narodowego i jest elementem projektu „Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie – symbol bestialstwa niemieckich pacyfikacji na narodzie polskim”. Sam budynek mauzoleum ma zostać otwarty na początku przyszłego roku.