Kontrowersyjna uchwała sandomierskich radnych, fala protestów w sprawie aborcji oraz groźby pod adresem biskupa. Odpowiedzią na to jest forum dyskusyjne „Jaki Sandomierz”, które powstało z inicjatywy biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza.
Jest odpowiedzią na falę agresji, protestów i dyskusji, jakie toczą się od wielu tygodni po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Uchwała podjęta przez sandomierskich radnych 2 grudnia w formie apelu w rzeczywistości poparła stanowisko protestujących. Demonstracje odbywały się również w Sandomierzu. Intencją biskupa jest, by środowiska mające odmienne zdanie od protestujących, miały możliwość zaprezentowania swojego stanowiska.
– Forum jest przede wszystkim płaszczyzną do wymiany myśli. Każda rozmowa poszerza horyzonty. Cieszę się, że zarówno mieszkańcy miasta, jak i osoby, które stąd wyjechały, ale nadal czują się związani z tym miastem, tak chętnie włączyły się w naszą inicjatywę. To zarówno osoby świeckie, jak i duchowne. Miasto nie potrzebuje sporów, podziałów i napięć, bo najcenniejsza jest wspólnota – powiedział biskup Krzysztof Nitkiewicz.
Z powodu epidemii działalność forum dyskusyjnego ograniczona jest obecnie do Internetu. Na stronie diecezji sandomierskiej publikowane są felietony, które przysyłają osoby zainteresowane tematem. Ostatnio można było przeczytać m.in. przemyślenia nauczycielki języka polskiego, Grażyny Milarskiej, a teraz publikowany jest tekst księdza Bartłomieja Krzosa. Gdy tylko nie będą obowiązywać rygory sanitarne, w planach są spotkania i dyskusje w szerszym gronie.
Biskup Krzysztof Nitkiewicz uważa, że istnienie takiej platformy jest ważne również w obliczu rosnącej agresji. Kilka dni temu biskup otrzymał list, którego autor w bardzo wulgarnych słowach wygania hierarchę z Sandomierza i grozi mu. Biskup uważa, że za listem stoją środowiska, które chciałyby wymazać z miasta wszystko, co katolickie.
– Nie wiem, czy to jest reakcja na nasze oświadczenie wydane po uchwale rady miasta z 2 grudnia. Jednak muszę zauważyć, że władze miasta popierając te protesty, nigdy nie odcięły się – przynajmniej nie słyszałem o tym – od aktów przemocy wymierzonych przeciw katolikom w czasie protestów – dodał biskup ordynariusz.
Wkrótce na forum dyskusyjnym diecezji sandomierskiej ukażą się krótkie filmy, pokazujące ważne epizody mające wpływ na rozwój miasta. Wydarzenia, które kształtowały wizerunek Sandomierza z uwzględnieniem tradycji żydowskiej i kultury chrześcijańskiej wynikającej z reformacji.