Uczniowie Technikum Elektronicznego w Połańcu zdobyli złoty i srebrny medal w ramach Global Young Scientist Challenge 2020. Jest to globalna platforma dla młodych wynalazców i szkół do prezentowania innowacyjnych umiejętności i pasji do nauki. W tym roku wydarzenie zorganizowano w sposób wirtualny z powodu epidemii koronawirusa. Wzięło w nim udział ponad 60 ekip z 20 krajów świata.
Złoty medal zdobyli: Łukasz Kunat i Kamil Skałbania z klasy IV A za pracę: „Widzisz, reagujesz, żyjesz”. Jest to system wspierający kierowców w obszarach leśnych, gdzie występuje duże zagrożenie ze strony dzikich zwierząt, które w każdej chwili mogą wbiec na jezdnię i spowodować wypadek. Jak informuje promotor medalowej pracy, Mariusz Zyngier, nauczyciel w Techniku Elektronicznym w Połańcu, system wizualizuje i informuje, że w pobliżu danego odcinka drogi znajduje się leśne zwierzę, którego kierowca może nie widzieć nocą lub podczas mgły. Rozwiązanie uczniów polega na umieszczeniu w słupkach kilometrowych czujników ruchu, które zostały odpowiednio skonfigurowane. Każdy z nich ma własne, niezależne zasilanie z panelu fotowoltaicznego.
Natomiast srebrny medal w międzynarodowej rywalizacji zdobyli Kamil Tworek i Norbert Żmija, tegoroczni absolwenci Technikum Elektronicznego w Połańcu, obecnie studenci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, za tzw. inteligentny kask. To bezpieczne rozwiązanie dla pracowników narażonych na urazy głowy. Kask jest wzbogacony o system pomiaru siły uderzenia, jeżeli np. coś na niego spadnie z góry. Pracownik ma wtedy czas na reakcję, aby dać znać nadzorującemu, że nic się nie stało. Jeżeli nie da takiego sygnału, to przełożony otrzymuje na telefon komórkowy informację o lokalizacji, w której znajduje się pracownik, który uległ wypadkowi.
Mariusz Zyngier powiedział, że jest dumny ze swoich uczniów, ponieważ pandemia i zdalna nauka to trudny czas i wątpił, czy młodzież będzie miała ochotę na dodatkowe wyzwania. Tymczasem okazało się, że uczniowie nie stracili zapału do poszerzania wiedzy.
Zdobywcy złotego medalu w nagrodę otrzymali bezpłatny udział w Światowych Targach Wynalazczości IPITEX 2021 w Bangkoku.
Technikum Elektroniczne w Połańcu ma na swoim koncie kilkanaście medali z konkursów światowych, dotyczących wynalazczości. Uczniowie są m.in. autorami laski dla niewidomych, ostrzegającej przed przeszkodą. Opracowali również poszukiwacz osób zaginionych w formie zegarka.