Taki wniosek mogą wyciągnąć osoby spacerujące ulicą Sienkiewicza w Kielcach. Grupka kaczek krąży regularnie przed restauracją sieci McDonalds. Przechodzących obok ludzi kaczki ignorują.
Doktor Jarosław Sułek, wiceprezes Towarzystwa Badań i Ochrony Przyrody, mówi, że coraz więcej gatunków migruje do miast. Dzięki temu mają łatwiejszy dostęp do pokarmu, poza tym w miastach jest cieplej, co znacząco ułatwia przetrwanie zimy. Normalnie kaczki krzyżówki są ptakami płochliwymi, ale te z Kielc przyzwyczaiły się do ludzi i nie traktują ich jako zagrożenia.
– Dzikie kaczki krzyżówki zaczęły się pojawiać w naszym mieście kilkanaście lat temu. W końcu zaczęły się tu lęgnąć. Co ciekawe zakładają gniazda na przykład w pasie zieleni, między jezdniami ulicy Tarnowskiej. Przestały być płochliwe, co jest dla nich zagrożeniem – twierdzi doktor Jarosław Sułek.
Jak tłumaczy, kaczki mogą być atakowane przez psy, ale czasem krzywdzą je również ludzie. Doktor Jarosław Sułek dodaje, że ptaki przed kielecką restauracją mogły czekać na klienta, który wychodząc da im coś do jedzenia.
– Wszystkie kaczki, w tym również krzyżówki, lubią mięso. Dlatego chętnie zjedzą jakiegoś hamburgera czy kiełbaskę, ale może im to zaszkodzić. Przetworzone białko zwierzęce zawiera dużo soli, poza tym są tam też środki konserwujące. Jeżeli ptak będzie się tak żywić przez dłuższy czas, może ucierpieć – wyjaśnia ornitolog.
Kaczki krzyżówki to nie jedyne ptaki, które coraz chętniej zamieszkują miasta. Jeszcze 30-40 lat temu wśród ludzi nie mieszkały też sroki, które teraz są w Kielcach powszechne. W ostatnim czasie do miast przenoszą się również gołębie grzywacze.
KACZKA KRZYŻÓWKA
Gatunek dużego ptaka wodnego z rodziny kaczkowatych. Zasiedla większość półkuli północnej, ale została introdukowana do południowo-wschodniej Australii oraz na Nową Zelandię. Nie jest zagrożona. W Polsce gatunek łowny w okresie od 15 sierpnia do 21 grudnia. Od krzyżówki pochodzą kaczki domowe.
Kaczka krzyżówka ma od 50 do 65 cm długości, rozpiętość skrzydeł najczęściej wynosi 76-102 cm, samiec waży od 870 do 1800 g, a samica od 735 do 1320 g. Samica ma mniej kontrastowe ubarwienie niż samiec. Najstarszy, potwierdzony wiek krzyżówki wynosi 29 lat.
Samiec i samica mają inne głosy. Kaczor odzywa się miękkim, nosowym, nieco chrapliwym „kłek-kłek-kłek”, podczas toków wydaje dźwięczne gwizdy. Kaczka kwacze tak jak kaczka domowa, dość głośno.
Kaczka krzyżówka jest wszystkożerna, ale żywi się głównie roślinami, przeważnie wodnymi. Na lądzie pożywia się np. bukwią. Żeruje na powierzchni wody. Ponadto zjada pokarm zwierzęcy, np. larwy komarów, chrząszcze, skorupiaki i inne zwierzęta związane ze środowiskiem wodnym. Niektóre ptaki próbują także zjadać śmieci, np. pływające po stawie kawałki folii. Nieprawidłowa dieta, na przykład bogata w chleb, może powodować anielskie skrzydło, schorzenie nieuleczalne u dorosłych ptaków.