Niezwykła ludowa szopka powstaje w sanktuarium Maksymiliana Marii Kolbego w Wolicy – Tokarni. Przygotowują ją pracownicy Muzeum Wsi Kieleckiej.
Proboszcz parafii i kustosz sanktuarium ks. Jacek Dąbek podkreśla, że będzie ona nawiązywać do staropolskiej tradycji wsi świętokrzyskiej, która jest prezentowana w pobliskim Parku Etnograficznym. Szopka będzie się znajdować przy ołtarzu głównym. Znajdą się w niej postaci naturalnej wielkości.
– To malowane na desce płaskorzeźby, postacie Jezusa, Józefa, Maryi. Są także baranki, trzej aniołowie i gwiazda betlejemska. Każda postać jest pięknie podświetlona, kolorowym światłem. Przyglądając się dziś tym pracom jestem zachwycony, jak wiele piękna można z tych płaskorzeźb wydobyć światłem – opowiada proboszcz.
Proboszcz podkreśla, że parafia od wielu lat współpracuje z Muzeum Wsi Kieleckiej i ma bardzo dobry kontakt z tą instytucją. To będzie pierwsza szopka w parafii przygotowana przez pracowników skansenu. Rok temu płaskorzeźby były elementem szopki na Świętym Krzyżu.
– Poprosiłem dyrektora i kierownika skansenu, czy tym razem będą mogli przygotować taką szopkę w Wolicy – Tokarni. Bardzo się ucieszyli, że mogą to zrobić dla tej parafii i mieszkańców, bo przecież większość pracowników skansenu pochodzi z naszej parafii – dodaje ks. Jacek.
Dziś prace się rozpoczęły. Potrwają do piątku. Szopka będzie drewniana i pokryta strzechą. Obok będą ustawione żywe choinki. Będzie miała szerokość ok. 4 i wysokość 5 metrów. Ks. Jacek Dąbek zachęca, by odwiedzać sanktuarium w Wolicy – Tokarni i oglądać szopkę już od pasterski, aż do 2 lutego.
– Ze względu na pandemię i obostrzenia, w tym roku zorganizujemy dwie pasterki, o godzinie 22.00 i o 24.00. W ten sposób chcemy umożliwić udział w tej modlitwie większej liczbie osób zarówno z naszej parafii, jak i gości – dodaje.
Także przez dni świąteczne: 25, 26 i w niedzielę, 27 grudnia, w sanktuarium będzie dodatkowa msza święta. Nabożeństwa będą odprawiane o godzinach: 8.00, 10.00, 12.00, 14.00 i 16.00.