Nadleśnictwo w Pińczowie chce objąć ścisłą ochroną aż 27 nawet kilkusetletnich drzew i nadać im status pomników przyrody. Wszystko w ramach akcji „Pomniki dla Natury”, która ma na celu ocalenie tego, co w przyrodzie urokliwe.
Patrycja Kamola z nadleśnictwa informuje, że wytypowane drzewa znajdują się na terenie siedmiu gmin. Najbardziej charakterystycznym drzewem jest jodła rosnąca na terenie gminy Działoszyce.
– Jodła ma 150 lat i 255 cm w obwodzie. Znajduje się na terenie leśnictwa Sancygniów. Jest wyjątkowo prosta, wprost idealna – zaznacza Patrycja Kamola.
Oprócz jodły wytypowanych zostało wiele gatunków drzew liściastych takich jak dęby, wiązy, graby, brzozy. Jest też lipa, która jest najmłodszym kandydatem na pomnik.
– Ma 74 lata i rośnie na terenie leśnictwa Bugaj. To co ją wyróżnia i czyni wyjątkową, to trzy olbrzymie konary. Z kolei najstarszymi okazami są dwa dęby na terenie leśnictwa Góry, które mają po 250 lat i 425 cm w obwodzie. To wyjątkowe i duże okazy – dodaje.
W Nadleśnictwie Pińczów znajduje się obecnie 13 pomników przyrody. To m.in. takie gatunki jak: wiąz pospolity, dąb bezszypułkowy, buk pospolity, lipa drobnolistna i sosna zwyczajna. Największą popularnością cieszy się sosna krocząca, nazywana czasem sosną na szczudłach, znajdująca się w miejscowości Wełecz.
W sumie na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, w skład której wchodzą 23 nadleśnictwa wytypowano około 100 kandydatów na pomniki przyrody. To nie tylko drzewa, ale też skałki, źródła oraz inne ciekawe obiekty przyrodnicze.
Społeczna akcja „Pomniki dla Natury” została zainicjowana przez Stowarzyszenie Aktywności Lokalnej „Dolina Kacanki” i Organizację Natura.