Nieznacznie spadła liczba osób uczestniczących w niedzielnych mszach świętych i przystępujących do komunii w diecezji kieleckiej. Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego podał dane dotyczące religijności Polaków za 2019 rok. Dotyczą one okresu sprzed pandemii koronawirusa.
W 2019 roku w diecezji kieleckiej w niedzielnych mszach świętych uczestniczyło 39,8 proc. wszystkich zobowiązanych. To o 1,6 proc. mniej, niż w 2018 roku. Z kolei do komunii przystępowało 18,7 proc. wszystkich zobowiązanych, o 0,8 proc. mniej niż rok wcześniej.
Rzecznik diecezji kieleckiej, ks. Mirosław Cisowski uważa, że spadek wskaźników jest spowodowany postępującą laicyzacją. Zaznacza, że w poszczególnych częściach diecezji kieleckiej, która częściowo obejmuje także województwo małopolskie i śląskie, liczba uczestników niedzielnych nabożeństw jest różna.
– Więcej wiernych, niż wynika ze statystyki dla całej diecezji, uczestniczy w niedzielnych mszach na przykład w rejonie Gór Świętokrzyskich, a także w parafiach położonych bliżej Krakowa. Tam ta frekwencja przekracza często 50 proc., podczas gdy w niektórych kieleckich parafiach wynosi niewiele ponad 20 proc. – dodaje.
Ksiądz Mirosław Cisowski zauważa pozytywną tendencję wśród uczestników niedzielnych mszy świętych. – Choć przychodzi ich mniej, to są bardziej świadomymi uczestnikami liturgii – podkreśla.
– Świadczy o tym chociażby fakt, że spośród tych, którzy przychodzą na mszę świętą, duży odsetek przystępuje do komunii świętej. To jest zjawisko, które wskazuje na to, że wiedzą, po co przychodzą na Eucharystię i chcą w niej w pełni uczestniczyć – wyjaśnia.
W 2019 roku w diecezji kieleckiej nieznacznie spadła także liczba chrztów. Ochrzczono 8 192 dzieci, czyli o 365 mniej, niż rok wcześniej. Zawarto także o 148 mniej małżeństw (ślub kościelny wzięło 3 338 par). Z kolei do sakramentu bierzmowania przystąpiło o 3 308 osób więcej, niż w 2018 roku.
Innym ciekawym wskaźnikiem jest ten dotyczący obecności poszczególnych parafii w Internecie. Z badania wynika, że prawie 51 proc. parafii w diecezji kieleckiej przekazuje wiernym informacje w sposób elektroniczny. Ponad 42 proc. miało własną stronę internetową, a kolejne 6,5 proc. właśnie ją tworzyło. Tradycyjne, papierowe gazetki parafialne przygotowywało już tylko 19 proc. parafii w diecezji.
Badanie religijności Polaków jest przeprowadzane w jedną, wybraną niedzielę w roku, we wszystkich parafiach w Polsce. W tym roku ze względu na rządowe ograniczenia w liczbach wiernych mogących przebywać w kościołach, Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego zrezygnował z przeprowadzenia badań. Ksiądz Mirosław Cisowski dodaje jednak, że pandemia może zmienić religijne przyzwyczajenia Polaków.
– Wiadomo, że w tym roku z powodów epidemicznych mieliśmy wprowadzone przez państwo ograniczenia w uczestnikach liczby mszy świętych. Duszpasterze mają obawy, że może to spowodować, że część katolików nie wróci już do udziału w niedzielnych nabożeństwach i spadek w kolejnym roku, po następnych badaniach, może być znaczący – dodaje.
W diecezji kieleckiej są 304 parafie, z czego 11 prowadzonych przez zgromadzenia zakonne.