Pracownicy Nadleśnictwa Stąporków wywiesili kilkanaście budek w których nietoperze będą mogły przezimować do wiosny.
Na terenie nadleśnictwa występuje wiele gatunków nietoperzy: gacek brunatny, gacek szary, nocek duży, nocek Brandta. Nietoperze żywią się owadami, więc są sprzymierzeńcami leśników.
Jednocześnie ich obecność to świadectwo wyjątkowo czystego powietrza mówi Jacek Oleś z nadleśnictwa Stąporków.
– Nietoperze są bardzo pożytecznymi zwierzętami, ponieważ żywią się wieloma szkodliwymi owadami. Traktowane są też jako wskaźnik mówiący o czystości środowiska – zaznacza.
Co roku leśnicy zawieszają kilkadziesiąt budek. Zlokalizowane są w miejscach, gdzie zauważono nietoperze. Jak dodaje, schronienia przypominają z zewnątrz budki lęgowe dla ptaków, ale różnią się wlotem. Nie ma okrągłego otworu z przodu, ale małą szczelinę z tyłu.
– Trzeba wiedzieć, że w takich schronach nocują nie pojedyncze nietoperze ale nawet kilkanaście osobników – dodaje Jacek Oleś.
Większość gatunków nietoperzy słabo widzi po zmroku, dlatego wykorzystują zmysł echolokacji. Wydają dźwięki o wysokich częstotliwościach i nasłuchują echa własnego głosu. Dzięki ich analizie sprawnie omijają przeszkody i potrafią zapolować na owada mniejszego od komara.
Zimą, kiedy nie ma owadów, nietoperze chronią się w dziuplach drzew, jaskiniach czy innych schroniskach gdzie zapadają w sen zimowy, czyli hibernują.