Mural z naturalnej wielkości łosiem stanął w lesie między Lipowcem Kościelnym a Kuczborkiem przy drodze wojewódzkiej 563 Mława-Żuromin. Ma ostrzegać kierowców przed zagrożeniem, jakim mogą być podczas podróży dzikie zwierzęta. Akcję Nadleśnictwa Dwukoły wspiera Komenda Powiatowa Policji w Mławie.
Rzeczniczka mławskiej policji asp. szt. Anna Pawłowska informując w piątek o akcji „Kierowco uważaj na dzikie zwierzęta” przypomniała, że na drogach powiatu mławskiego doszło w ubiegłym roku do 90 zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt.
– Mural, przedstawiający łosia naturalnych rozmiarów oraz ustawiona w pobliżu tablica informacyjna, ostrzegają kierowców przed niebezpieczeństwem, jakim jest na drodze pojawienie się dzikiego zwierzęcia – wyjaśniła Pawłowska.
Zwróciła uwagę, że jesień i zima to czas, gdy częściej dochodzi do takich sytuacji drogowych.
– Zwierzęta wychodzą na drogę najczęściej po zmierzchu, nocą i wcześnie rano. Ich pojawienie się tuż przed maską samochodu może doprowadzić do groźnego wypadku – podkreśliła rzeczniczka mławskiej policji.
Apel o ostrożność
Pawłowska zaznaczyła, że celem akcji „Kierowco, uważaj na dzikie zwierzęta” zorganizowanej przez Nadleśnictwo Dwukoły we współpracy z Komendą Powiatową Policji w Mławie „jest wzrost świadomości kierowców”. – Leśnicy i policjanci ostrzegają: każdy kierowca narażony jest na kolizję lub wypadek z udziałem dzikiego zwierzęcia – dodała. Rzeczniczka mławskiej policji wspomniała przy tym, że np. na terenie Nadleśnictwa Dwukoły żyje 3300 saren, 500 jeleni, 300 łosi oraz 200 dzików.
Jak zapowiedziała Pawłowska, podczas kontroli drogowych, prowadzonych przez policjantów z Mławy, „w trosce o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego” wręczane będą elementy odblaskowe, które przekazali leśnicy – każdy odblask opatrzony jest hasłem akcji: „Kierowco, uważaj na dzikie zwierzęta”. Rzeczniczka mławskiej policji zaapelowała również, aby zwłaszcza w godzinach wieczornych i nocnych, kierowcy podróżujący drogami w okolicach leśnych zachowywali szczególną ostrożność i nigdy nie lekceważyli znaku drogowego „uwaga dzikie zwierzęta”.