– Program „Czyste powietrze” przyczynił się do zmiany podejścia Polaków do ekologii i efektywności energetycznej. Poprawia też jakość życia – mówił w Radiu Kielce Bartłomiej Orzeł, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. programu „Czyste powietrze”.
Przypomniał, że dzięki niemu można nie tylko wymienić źródło ogrzewania, ale też docieplić dom, wymienić drzwi i stolarkę okienną. Dzięki temu Polacy płacą mniejsze rachunki za gaz, energię elektryczną czy węgiel – dodał gość Radia Kielce.
– Program „Czyste powietrze” jest pokazywany jako wzór na arenie europejskiej. Jest ciągle udoskonalany i dostosowywany do postaw Polaków. Przyczynił się do tego, że 2020 rok będzie pierwszym, w którym sprzeda się więcej niskoemisyjnych źródeł ciepła niż pieców węglowych – mówił Bartłomiej Orzeł.
Program będzie coraz łatwiejszy i bardziej przyjazny Polakom – dodał gość Radia Kielce. Dzięki niemu można skorzystać z dotacji do 30 proc., a nawet do 60 proc. dla osób o niższych dochodach do wymiany pieca.
– W przypadku np. pompy ciepła dotacja może wynieść maksymalnie 27 tys. zł. Kończymy już negocjacje z sektorem bankowym. Od przyszłego roku dla korzystających z programu włączone zostaną tanie kredyty – dodał.
Wniosek w ramach programu „Czyste powietrze” można znaleźć w Internecie. Skrócono też czas oczekiwania na wydanie decyzji.
W województwie świętokrzyskim nadal funkcjonuje ok 130 tys. pieców starej generacji. Bartłomiej Orzeł wyraził przekonanie, że w najbliższych latach ta liczba będzie z roku na rok znacznie spadać.
Na program „Czyste powietrze” w latach 2018-2029 rząd przeznaczy 103 mld zł. Do tej pory wpłynęło 183 tys. wniosków.