Janina czy Jesica, Ryszard czy Roger, Aniela czy Angelina? Piękna polska tradycja czy współczesna moda?
Imię ma wpływ na nasze życie już od najwcześniejszych lat. Czy Isaura lub Braian odnajdą się w polskiej rzeczywistości. Jakie imiona nadajemy dzieciom u progu 3 dekady XXI wieku? Dlaczego dobór imienia jest tak ważny? Zachęcamy do udziału w audycji: 41 200 20 20.
20 lub poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest poniedziałek, 30 listopada, 335. dzień roku.
Do końca roku pozostało 31 dni.
Wschód słońca: 07:23
Zachód słońca: 15:25
Dzień trwa 8 godz. 02 min. i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 8 godz. 39 minut.
Imieniny obchodzą: Andrzej, Fryderyk oraz Justyna, Konstancjusz, Kutbert, Maura, Tadea, Zbysława, Zozym
*****
Przysłowie na dziś: „Gdy święty Andrzej ze śniegiem przybieży sto dni śnieg w polu leży ”
*****
Nietypowe święta:
Dzień Białych Skarpetek
Dzień Pamięci Wszystkich Ofiar Wojen Chemicznych
*****
PONIEDZIAŁEK, 30 LISTOPADA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1984 r. – WŁOSZCZOWA: piątek wieczorem; na mszy o godz. 18.00 nastąpiło poświęcenie krzyży przez ks. K. Biernackiego
PONIEDZIAŁEK, 30 LISTOPADA: W POLSCE
1409 r. – Wielka wojna z zakonem krzyżackim: w Brześciu rozpoczęła się tajna narada wojenna między królem Władysławem II Jagiełłą a wielkim księciem litewskim Witoldem.
1808 r. – zwycięska szarża polskich szwoleżerów dowodzonych przez płk Jana Leona Kozietulskiego pod Somosierrą, która otworzyła wojskom Cesarza Napoleona I drogę na Madryt. Szarża przeszła do historii jako symbol niebywałej odwagi, męstwa i poświęcenia polskiego żołnierza.
1913 r. – we Lwowie odbył się zjazd delegatów stronnictw tworzących Komisję Tymczasową Skonfederowanych Stronnictw Niepodległościowych. Podjęto decyzję o zmianie nazwy tego gremium na Komisję Skonfederowanych Stronnictw Niepodległościowych, przyjęto też statut, który określał, że Komisja będzie koordynatorem wszelkich prac niepodległościowych w Polsce i w środowiskach emigracyjnych, a także sprawować będzie pieczę nad Polskim Skarbem Narodowym. Podczas obrad Józef Piłsudski zaapelował o zjednoczenie Związku Strzeleckiego i Polskich Drużyn Strzeleckich w jedną formację.
1938 r. – w Zakopanem podpisano umowę graniczną ze Słowacją na mocy której do Polski przyłączono wsie Jaworzyna Tatrzańska i Leśnica Pienińska.
1954 r. – na antenie Programu I Polskiego Radia wyemitowano premierowe wydanie audycji Kronika sportowa.
1993 r. – w Cheshire w USA zmarł prof. Wacław Jędrzejewicz (ur. 29 stycznia 1893 r.), legionista I Brygady, pułkownik WP (awansowany pośmiertnie do stopnia generała brygady), dyplomata, polityk (m.in. minister wyznań religijnych i oświecenia publicznego w latach 1933-35), wybitny historyk, jeden z twórców i wieloletni Prezes Instytutu Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku.
PONIEDZIAŁEK, 30 LISTOPADA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
10:00 Konferencja prasowa wicepremiera, ministra rozwoju, pracy i technologii.
11:00 Seminarium online z cyklu „Przeciwdziałanie przyczynom przestępczości” pt. „Przestępczość w Polsce i metody jej przeciwdziałania|
13:30 Wideokonferencja prasowa z udziałem wiceministra infrastruktury Rafała Webera nt. ogłoszenia przetargu na realizację obwodnicy Pułtuska w ramach rządowego Programu Budowy 100 Obwodnic.