Dokładnie 29 listopada 1920 otwarto Elektrociepłownię Szombierki.
Jej inwestorem była Joanna Gryzik – Schaffgostch, spadkobierczyni majątku Karola Goduli. Ogromny kompleks budynków zaprojektowali sławni architekci, Georg i Emil Zillmannowie. W obiekcie znajdują się także lampy projektu Petra Berensa, a pierwszymi urządzeniami, które rozpoczęły pracę, były cztery kotły typu Babcock i turbo zespół o mocy 12,8 MW. Opowieść o początkach Elektrociepłowni jest jedną z atrakcji wycieczek, które prowadzą również byli pracownicy, jak pan Edward Nowak dzisiaj członek Klubu Przyjaciół EC Szombierki.
EC Szombierki powstała jako nowoczesny obiekt przemysłowy, jeden z największych w Europie. W skład tego zabytkowego kompleksu o powierzchni niemal 18 ha wchodzą: kotłownia, pompownia, maszynownia, rozdzielnia prądu, wieża węglowa, trzy kominy fabryczne, budynek zarządu, wartownia wraz z otoczeniem i wieża wodna „Zegarowa”. Właśnie ten okazały zegar w ubiegłym roku odnowili i próbowali uruchomić członkowie Klubu Przyjaciół EC Szombierki. Właściciel nabył ją za kwotę 814 tys. zł. Jak dodaje Wołosz, chodzi o to, by uratować zabytek przez upadkiem. Miasto przygotowuje projekty dotyczące zagospodarowania terenów i obiektów poprzemysłowych, na które chce pozyskać środki w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.
Przejęcie przez gminę EC Szombierki umożliwiłoby skorzystanie z tych środków, także na znalezienie nowej funkcji dla EC Szombierki. W 2010 roku została włączona do Szlaku Zabytków Techniki woj. śląskiego i wpisana do rejestru zabytków. Kilka lat temu fascynaci postindustrialnych przestrzeni założyli tutaj Klub Przyjaciół EC Szombierki. Fotografują, dokumentują, sprzątają, naprawiają i oprowadzają wycieczki, by jak najdłużej zachować obiekt w dobrym stanie, ale też walczyć o pamięć o nim i ratunek.
Elektrociepłownię Szombierki można zwiedzać w każdą sobotę i niedzielę między 10:00 i 12:00.