Spektakl Teatru Telewizji „Dzień Gniewu”, do którego zdjęcia powstawały w zabytkowych wnętrzach klasztoru w Wąchocku, został uznany za Najlepszy Film na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Katolickich „Mirabile Dictu”.
Organizowane w Rzymie wydarzenie to jeden z najbardziej prestiżowych festiwali filmów katolickich na świecie. Odbywa się pod patronatem Papieskiej Rady ds. Kultury. Nagroda festiwalu „Il Pesce d’Argento” (Srebrna Ryba) jest inspirowana pierwszym chrześcijańskim symbolem i jest nazywana watykańskim Oscarem.
„Dzień gniewu” napisał w 1962 roku Roman Brandstaetter, pisarz i poeta w swojej twórczości odwołujący się do wartości chrześcijańskich, poruszając najważniejsze dla człowieka zagadnienia. Akcja opowieści toczy się w czasie II wojny światowej. W niewielkim miasteczku trwa właśnie obława na Żydów, jeden z ocalałych – Emanuel Blatt otrzymuje schronienie w pobliskim zakonie. Ważnym aspektem dramatu jest niejednoznaczna relacja między przeorem klasztoru, a komendantem SS Bornem. To znajomi sprzed wojny, którzy razem studiowali teologię w Rzymie.
Dramat telewizyjny wyreżyserował Jacek Raginis-Królikiewicz. W rolę przeora wcielił się Radosław Pazura, a SS-mana Borna zagrał Rafał Gąsowski. Zdjęcia do spektaklu „Dzień gniewu” zostały nakręcone na przełomie czerwca i lipca minionego roku w klasztorze cystersów w Wąchocku. Większość scen powstała w zabytkowych wnętrzach, kapitularzu, refektarzu, ale także w opatówce, czyli prywatnych pomieszczeniach za klauzurą. Wśród statystów byli mieszkańcy Starachowic.
Film „Dzień Gniewu”, który był już wcześniej nagradzany na festiwalach w Polsce, USA, Kanadzie i Indiach, można obejrzeć w TVP VOD [OGLĄDAJ]