Archeolodzy będą szukali śladów dawnego grodu w Imielnie. Dziś w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach została podpisana umowa w tej sprawie. Wszystko dzięki przypadkowemu odkryciu w miejscowym kościele.
Jak mówi ksiądz Mariusz Koza proboszcz miejscowej parafii, podczas remontu posadzki zauważono ślady starszej budowli znajdujące się pod świątynią. Badania archeologiczne zleciła Anna Żak, Świętokrzyski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Jak mówi, badania w Imielnie są bardzo ważne i mogą odsłonić wiele istotnych tajemnic dotyczących przeszłości tego miejsca.
– Ten teren i ten kościół nie został dotąd przebadany. Nadzór archeologiczny był prowadzony podczas bieżących prac remontowych, ale nigdy nie natknęliśmy się na relikty przeszłości. Okazało się, że na pewno istnieją krypty pod kościołem, na pewno istnieją też relikty starszego kościoła – mówi Anna Żak.
Badania archeologiczne poprowadzi Andrzej Gołembnik, który prowadzi już podobne prace w Wiślicy. Jak mówi archeolog, obecny romański kościół w Imielnie powstał na przełomie XII i XIII wieku. Trzeba ustalić o ile starsza jest świątynia, której pozostałości odkryto. Pomogą w tym badania georadarowe.
– Możliwość zastosowania georadarów najnowszej generacji daje szansę doprecyzowania tych badań. Druga rzecz to szansa wyjścia poza świątynię, dzięki czemu będzie można dokonać prospekcji terenu wokół – mówi Andrzej Gołembnik.
Badania terenu będą prowadzone przy użyciu dronów. Archeolodzy będą tam szukali śladów mogących wskazywać na pozostałości średniowiecznego grodu, który najprawdopodobniej znajdował się przy odkrytym niedawno kościele.
Badania nie byłyby możliwe bez wsparcia Zbigniewa Koniusza, wojewody świętokrzyskiego, który przeznaczył na nie 50 tys. zł. Jak zaznacza Zbigniew Koniusz, świętokrzyskie jest bogate w historię zarówno najnowszą, jak i znacznie starszą. Dodaje, że prace specjalistów na pewno rzucą nowe światło na przeszłość Imielna.
Wstępne badania archeologów mają się zakończyć w grudniu. Natomiast w przyszłym roku w Imielnie powinny się rozpocząć bardziej szczegółowe prace archeologiczne.