Na murze seminaryjnym, przy ulicy Mickiewicza w Sandomierzu można oglądać archiwalne zdjęcia przedstawiające dawny klasztor sióstr benedyktynek w Sandomierzu, będący obecnie siedzibą Wyższego Seminarium Duchownego.
Niektóre fotografie przedstawiają miejsca, których już nie ma lub wyglądają zupełnie inaczej. Można zobaczyć np. budynek seminarium zaraz po remoncie w 1904 roku. Rok wcześniej sandomierskie benedyktynki zostały wygnane przez władze carskie do Łomży. Obiekty trafiły do Wyższego Seminarium Duchownego – przypomina ks. Piotr Tylec, dyrektor Biblioteki Diecezjalnej w Sandomierzu. Oglądając plenerową wystawę można także porównać wygląd wirydarza. Gdy należał on benedyktynek stała tam studnia, którą potem zastąpiła figura Jezusa Dobrego Pasterza, znajdująca się tam do dziś.
Ksiądz Piotr Tylec zwrócił także uwagę na zdjęcie z wnętrzem korytarza środkowego dawnego klasztoru. Uwieczniono tam oryginalne wejścia do cel klasztornych wraz z kartuszami, czyli elementami zdobniczymi, w których umieszczone były opisy reguły św. Benedykta i zalecenia św. Scholastyki. Obecnie w kartuszach są fragmenty kazania św. Jana Pawła II, które wygłosił podczas swojej wizyty w Sandomierzu 12 czerwca 1999 roku. Ciekawostką jest także zdjęcie przedstawiające bardzo wysoki mur, który oddzielał siostry benedyktynki od świata zewnętrznego, a także prezentujące dawny wygląd ulic: Żeromskiego i Mickiewicza.
– Budynki dawnego klasztoru panien benedyktynek zawsze wpisywały się w życie Sandomierza, szczególnie religijne, ale i społeczne. Te zdjęcia prezentują jak ważne było to miejsce dla naszego miasta – stwierdził ks. Piotr Tylec.
Wystawę plenerową na murze seminaryjnym zorganizowano z okazji obchodzonego w tym roku 200-lecia Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu. Na pewno będzie można ją oglądać do końca roku. Niewykluczone, że ekspozycja zostanie na dłużej.