Remont podziemnej trasy w Krzemionkach oraz Pałacu Wielopolskich w Częstocicach nie zakończy się jak planowano w tym roku. Prace zostaną wydłużone o kolejne kilka miesięcy, do końca kwietnia 2021 roku.
Jak wyjaśnia dr Andrzej Przychodni, dyrektor Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim, które prowadzi inwestycje, przyczyn opóźnienia jest sporo, a wiele z nich dotyczy problemów, które wynikły w trakcie robót.
– Dotyczą one niedostosowania rozwiązań projektowych, które były opracowywane kilka lat temu, do stanu obecnego. Pewnych niespodzianek dostarczył też taras południowy w Pałacu Wielopolskich. Mieliśmy trudności, choćby z wykonaniem drewnianej kładki w Krzemionkach – wylicza Andrzej Przychodni.
– Okazało się, że taras w pałacu był w tragicznym stanie, częściowo trzeba go było rekonstruować – dodaje.
Dyrektor wyjaśnia, że wydłużenie robót nie ma większego znaczenia, ponieważ placówki muzealne i tak są zamknięte z powodu pandemii. Jak twierdzi, można mieć zastrzeżenia do tempa prac, ale one jednak postępują.
Michał Wieczorek, inżynier budowy wyjaśnia, że w Pałacu Wielopolskich zakończono prace przy elewacji, uporządkowano też park pałacowy. Teraz ekipa pracuje wewnątrz budynku, wkrótce pojawi się winda, która pierwotnie została wyrzucona z projektu, ale dyrekcja uznała, że jest jednak potrzebna.
– Mamy tam już pomontowane systemy wystawiennicze, kończymy prace przy kładzeniu parkietu taflowego, czyścimy też oryginalną sztukaterię, która przez lata została mocno zniszczona, to czasochłonny proces – informuje Michał Wieczorek.
Wygląd parkietu taflowego jest rekonstruowany na podstawie archiwalnych zdjęć z wnętrza pałacu. Podłogowe mozaiki tworzone są przy użyciu kilku rodzajów drewna, w tym przypadku będą to: dąb jako podstawa, drzewa egzotyczne i mahoń.
Z kolei w Krzemionkach, obecnie demontowane są stare, kręte i strome schody, a następnie rozpoczną się prace nad montażem windy. Po wykonaniu tej czynności możliwe będzie poszerzenie korytarza, który umożliwi zwiedzanie np. osobom na wózkach inwalidzkich. Wykonano także oświetlenie, które będzie podkreślało eksponowane minerały wystające ze ścian korytarzy.
Według pierwotnego planu, cały realizowany projekt miał zakończyć się w czerwcu tego roku, ale, jak informowaliśmy, prace rozpoczęły się z rocznym opóźnieniem. Remont oraz tworzenie stałej wystawy mają zakończyć się do końca kwietnia. Od początku maja planowane jest otwarcie trasy podziemnej w Krzemionkach.