Jak zaczynamy dzień? Filiżanką gorącej kawy, czy kubkiem herbaty? Który napój mocniej wpisuje się w naszą tradycję?
Skąd pochodzi kawa, a skąd herbata? W jakich krajach są uprawiane? Jakie są zwyczaje picia tych napojów w różnych częściach świata?
Na ten temat porozmawiamy w porannych Aktualnościach Dnia. Kontakt do nas 41 200 20 20 oraz poranek@radio.kielce.pl. Zapraszamy do godziny 9.00.
JAKI NAPÓJ PIJEMY O PORANKU?
- KAWĘ (50%)
- HERBATĘ (42%)
- WODĘ (8%)
*****
Dziś jest poniedziałek, 23 listopada, 328. dzień roku.
Do końca roku pozostało 38 dni.
Wschód słońca: 07:13
Zachód słońca: 15:32
Dzień trwa 8 godz. 18 min. i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 8 godz. 22 minut.
Imieniny obchodzą: Adela, Felicyta, Klemens oraz Amfiloch, Fotyna, Grzegorz, Lukrecja, Michał, Orestes, Przedwoj, Syzyniusz
*****
Przysłowie na dziś: „Listopad ciecze, marzec nie podpiecze”
*****
Nietypowe święta:
Święto Wojskowej Służby Prawnej
Dzień Fibonacciego
*****
PONIEDZIAŁEK, 23 LISTOPADA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1863 r. – POWSTANIE STYCZNIOWE: jeden z oddziałów wysłanych przeciw Bosakowi i Chmieleńskiemu, dowodzony przez kapitana szt. Akamejowa, starł się pod Wólką, niedaleko Cisowa, z oddziałem powstańczym, który stracił 30 zabitych i 3 jeńców.
*****
PONIEDZIAŁEK, 23 LISTOPADA: W POLSCE
1793 r. – zakończyły się obrady Sejmu grodzieńskiego, ostatniego sejmu I Rzeczypospolitej.
1914 r. – oddziały 1 Pułku Legionów Polskich pod dowództwem Edwarda Śmigłego- Rydza stoczyły bitwę z kawalerią rosyjską na przełęczy w Chyszówkach (obecnie Przełęcz Marszałka Śmigłego – Rydza) koło Mszany Dolnej na Podhalu.
1927 r. – padła Kasztanka, ulubiona klacz marszałka Józefa Piłsudskiego.
1971 r. – Rada Ministrów uchwałą nr 256/1 uchyliła uchwały Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej z dnia 26 września 1946 roku pozbawiające obywatelstwa polskiego 76 oficerów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.
*****
PONIEDZIAŁEK, 23 LISTOPADA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
# # #
Dziś o godz. 11.00 odbędzie się konferencja prasowa pełniącego obowiązki szefa GIS Krzysztof Saczka z udziałem wiceministra zdrowia Waldemara Kraski nt. nowych narzędzi i systemów informatycznych inspekcji oraz weryfikacji danych dotyczących zakażeń. Spotkanie odbędzie się ze stacjonarnym udziałem dziennikarzy.
# # #
Dziś przed warszawskim sądem okręgowym ma się rozpocząć proces znanego handlarza dopalaczami Jana S. oskarżonego o m.in. podżeganie do zabójstwa Zbigniewa Ziobry, prokuratora i policjantów, którzy rozbili grupę handlującą dopalaczami. Początek rozprawy w Sądzie Okręgowym w Warszawie został wyznaczony na godz. 10.00.
Jan S. nazywany „królem dopalaczy”, oprócz podżegania do zabójstwa jest też oskarżony o nakłanianie do nękania funkcjonariuszy i usiłowanie wręczenia łapówek. W sumie usłyszał 14 zarzutów. Grozi mu za to nawet dożywotnie pozbawienie wolności. Mężczyzna przebywa w areszcie.
Według śledczych, za zabójstwo ministra sprawiedliwości-prokuratora generalnego Jan S. oferował 100 tys. zł. Zdaniem prokuratury, mężczyzna chciał w ten sposób doprowadzić do zaniechania prac nad zaostrzeniem kar za produkcję i handel dopalaczami, a samego Ziobrę oskarżał o to, że „zepsuł mu interes”. Mężczyzna planował zabójstwo ministra przy użyciu m.in. materiału wybuchowego, trucizny albo pierwiastka radioaktywnego. Do przyjęcia zlecenia nakłaniał osobę, która jego zdaniem potrafiła skonstruować ładunek wybuchowy.