„Pińczowskie lapidarium – pamięć i wartości” – to tytuł ekspozycji, na którą składają się zdjęcia najstarszych i najpiękniejszych pomników znajdujących się na miejscowym cmentarzu parafialnym. Wystawę online udostępniło Muzeum Regionalne w Pińczowie.
Justyna Dziadek, dyrektor instytucji informuje, że ekspozycja składa się z 30 zdjęć, ukazujących 21 nagrobków. Autorami fotografii są Wojciech Bałabański i Alicja Mazurek.
– Lapidarium to przede wszystkim stare rzeźby i nagrobki. Najwięcej nagrobków pochodzi z XIX wieku. Najstarszy datowany jest na rok 1803. Wykonane są w większości z naszego wapienia pińczowskiego – mówi Justyna Dziadek.
Dyrektorka dodaje, że wybór nagrobków i rzeźb nie był przypadkowy. Zaprezentowano najbardziej wartościowe.
– Uważamy, że nasze lapidarium jest bardzo cenne i warte pokazania. O jego utworzenie starano się już w latach 70. Natomiast w 1992 roku lapidarium zostało wpisane do zabytków województwa kieleckiego – mówi Justyna Dziadek.
Wystawie towarzyszy katalog online dostępny na stronie internetowej muzeum. We wstępie katalogu można przeczytać, że m.in. na terenie cmentarza można zobaczyć wiele XIX-wiecznych płyt nagrobnych oraz klasycystycznych pomników. Na niektórych wyraźnie widać klepsydry, a nawet herby. W lapidarium nie brakuje także krzyży prawosławnych. Na uwagę zasługuje przede wszystkim najstarszy w województwie świętokrzyskim pomnik nagrobny z 1803 roku.
Z inicjatywą utworzenia lapidarium rzeźby nagrobnej w Pińczowie wystąpiła pod koniec lat 70. Komisja Opieki nad Zabytkami Polskiego Towarzystwa Turystyczno- Krajoznawczego w Pińczowie.