Rządową pomoc dla sektorów najbardziej dotkniętych skutkami pandemii przewiduje uchwalona wczoraj późnym wieczorem przez Sejm tak zwana tarcza branżowa. Wsparcie ma przysługiwać firmom z branż gastronomicznej, kulturalno-rozrywkowej, fitness, czy sprzedaży detalicznej.
Jest to poselska nowela ustawy o szczególnych rozwiązaniach, mających likwidować skutki COVID-19, innych chorób zakaźnych, oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Za uchwaleniem ustawy opowiedziało się 433 posłów, trzech było przeciw, a 13 wstrzymało się od głosu.
W ustawie zawarto przepisy dotyczące rządowego wsparcia dla branż dotkniętych ograniczeniami związanymi z pandemią koronawirusa. Chodzi o firmy działające w obszarach gastronomii, rozrywki, zdrowia fizycznego i sprzedaży detalicznej. Plan zakłada zwolnienie z obowiązku płacenia ZUS za listopad, przyznanie świadczenia postojowego oraz bezzwrotnych dotacji dla małych i mikrofirm w wysokości 5 tys. zł. Wartość pomocy wyniesie około 2 mld zł i będzie pochodziła ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.
Posłowie poparli zmianę, która pozwoli dofinansować na trzy miesiące miejsca pracy branżach dotkniętych przez pandemię COVID-19 ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Poparcie uzyskała także zmiana, która rozszerzy grupę beneficjentów jednorazowego świadczenia postojowego. Chodzi między innymi o muzea, a także o podmioty świadczące pozaszkolną edukację artystyczną. Komisja poparła również poprawkę, która mówi o zwolnieniu z płacenia składek na ZUS od początku lipca do września, przez muzea oraz osoby świadczące usługi dla muzeów.
Teraz nowymi przepisami zajmie się Senat.