Zapasy tlenu niezbędnego do leczenia pacjentów z podejrzeniem lub zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 trafiły do kieleckiego szpitala MSWiA. 48 butli z jego zawartością dostarczyli żołnierze 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Ten niezbędny lek terytorialsi przywieźli do Kielc z Chorzowa. Jest to jeden z wielu elementów wsparcia, udzielany służbie zdrowia przez żołnierzy.
Przypomnijmy, żołnierze 10. Świętokrzyskiej Brygady OT wraz z żołnierzami 25. Brygady Kawalerii Powietrznej całodobowo przez siedem dni w tygodniu wspierają personel tej placówki medycznej. Mundurowi są obecni 24 godziny na dobę, by pomagać również w dostarczaniu dowiezionego tlenu na oddziały.
Terytorialsi ubrani w odpowiednie środki ochrony indywidualnej przekazują 100-kilogramowe butle z tlenem bezpośrednio do łóżek pacjentów. Również w tej lecznicy żołnierze obsługują aplikację ELC, czyli ewidencję wolnych łóżek covidowych. Dzięki temu wojewódzki koordynator ratownictwa medycznego oraz załogi karetek covidowych mają aktualną informację o wolnych miejscach.
Obecnie świętokrzyscy żołnierze WOT wspierają 21 jeden placówek medycznych w naszym regionie. Pobierają wymazy, opiekują się chorymi w izolatorium, dostarczają tlen, mierzą temperaturę oraz prowadzą triage przed wejściami do placówek, obsługują aplikację ELC.
Świętokrzyscy Terytorialsi wspierają również inne obszary. Pomagają Stacjom Sanitarno-Epidemiologicznym w pracach administracyjnych, wspierają w opiece nad pensjonariuszami domy pomocy społecznej, pomagają ośrodkom pomocy społecznej w dystrybucji żywności, wspierają również policję w sprawdzaniu osób na kwarantannie.
W całej Polsce żołnierze WOT realizują operację pod nazwą „Trwała Odporność”. Jej cel skupia się w pięciu słowach: Zapobiegaj, Identyfikuj, Izoluj, Wspieraj, Odtwarzaj. Oprócz żołnierzy WOT w działania szeroko angażowani są żołnierze zawodowi z jednostek z innych rodzajów sił zbrojnych podległych Dowództwu Generalnemu RSZ, Inspektoratowi Wsparcia SZ oraz Dowództwu Garnizonu Warszawa.