O zgodę i jedność apelowali podczas uroczystości patriotycznych przy pomniku 2. Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej w Sandomierzu poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Kwitek i starosta sandomierski Marcin Piwnik. W wojskowej części cmentarza katedralnego odbyły się uroczystości z okazji 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, poprzedzone mszą w intencji ojczyzny w katedrze.
Poseł Marek Kwitek mówił, że wyswobodzenie się narodu polskiego po 123 latach niewoli było cudem niepodległości. Dodał, że było to możliwe w dużej mierze dzięki temu, że Polska cały czas była obecna w sercach i umysłach Polaków. Z pokolenia na pokolenie przekazywano wartości takie jak miłość do ojczyzny, patriotyzm i poświęcenie.
– Cała Europa patrzyła ze zdumieniem, jak Polacy walczą o to, żeby mieć własną, niepodległą ojczyznę. Tyle lat niewoli mógł przetrwać tylko naród wielki i dumny. Było to możliwe dzięki temu, że Polacy potrafili w zgodzie podjąć wspólną walkę. Ojcowie niepodległości, mimo że różnili się od siebie politycznie i mieli różne wizje Polski, to potrafili razem zabiegać o polskie sprawy – dodał parlamentarzysta.
Poseł Marek Kwitek zaznaczył, że dziedzictwo w postaci niepodległej Polski zostało nam przekazane i trzeba o nie dbać. Nie można żyć w niezgodzie, bo tylko wspólnie można wiele osiągnąć, w tym także zwyciężyć pandemię.
Starosta sandomierski Marcin Piwnik przypomniał jak wielkim wydarzeniem jest dla Polaków świętowanie rocznicy odzyskania niepodległości. Dodał, że powinniśmy być dumni z tak wielkiego osiągnięcia po ponad 100 latach życia pod zaborami. Kilka pokoleń Polaków nie mogło mówić w swoim ojczystym języku, byli rusyfikowani i germanizowani, a często za słowo ojczyzna można było zostać ukaranym.
– W aktualnym czasie nie do końca doceniamy, że żyjemy w wolnej Polsce i że ta wolność niejednokrotnie była przelana krwią, dlatego bądźmy razem, apeluję o zgodę, aby ludzie nie musieli wychodzić na ulice. Róbmy wszystko, abyśmy byli zdrowi i bezpieczni – powiedział starosta Piwnik.
Następnie delegacje złożyły wiązanki kwiatów przy pomniku 2. Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej oraz pomniku plutonowego Władysława Barana, obrońcy Westerplatte. Wśród oddających hołd byli m.in. przedstawiciele służb mundurowych: wojska, policji i straży pożarnej, a także zuchy, reprezentacja miejskich i powiatowych struktur Prawa i Sprawiedliwości, radni, władze miasta i powiatu, Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej oraz Sandomierski Ośrodek Kawaleryjski.
Z powodu epidemii zrezygnowano z udziału kompanii honorowej Wojska Polskiego, delegacji z pocztami sztandarowymi szkół i organizacji. Nie odbył się też koncert pieśni patriotycznych i tradycyjny poczęstunek żołnierską grochówką.