Prawie 50 prac powstałych podczas XX Międzynarodowego Pleneru Malarskiego w Szydłowie będzie można zobaczyć na wystawie w Staszowskim Ośrodku Kultury. Wernisaż odbędzie się dziś o godzinie 19.00, online.
Ekspozycja jest efektem 10-dniowego pleneru, który odbył się na początku października w „polskim Carcassonne”. Udział w nim wzięło 17 osób. Jak podkreśla kurator pleneru, doktor sztuki Lucyna Gozdek, udało się zaprosić wielu znakomitych i utytułowanych artystów.
– Tematem tegorocznego pleneru było szeroko pojęte słowo: Szydłów. Poprzez swoją wrażliwość na piękno otaczającej rzeczywistości, każdy artysta w inny sposób postrzega świat i dlatego każdy z uczestników miał namalować miasto tak, jak go widzi, jak go czuje – wyjaśnia.
Pomysł okazał się trafiony, czego dowodzą powstałe prace. Niepowtarzalną wrażliwość każdego z uczestników pleneru widać na wystawie – zauważa Lucyna Gozek.
– Większość tych artystów maluje farbami akrylowymi, czy też olejnymi na płótnie, techniką tradycyjną. Jednak wchodząc głębiej w ich twórczość, można dostrzec ich osobiste spojrzenie na otaczający na świat, i to jak każdy z nas maluje, bo ja też to robię, poszukując tej subiektywnej ścieżki w swojej twórczości – ocenia.
Rozwiązania były różne. Profesor Maria Kierner uprościła zabytkowe budynki i zamieniła je w kubiki, klocki. Z kolei profesor Agnieszka Rożnowska skupiła się na murach i za pomocą swojej własnej, oryginalnej techniki, przy użyciu grafitu, w niezwykle subtelny sposób pokazała ich wielowiekowość.
– Profesor Grzegorz Mroczkowski tworzy w technice tempery żółtkowej. To technika znana od najdawniejszych czasów. Można w niej uzyskać przepiękne, świetliste kolory, efekt lekkości, a w przypadku tego artysty niesamowitej, optycznej wibracji – zauważa kurator.
Praca każdego z artystów zasługuje na uwagę, dlatego warto zobaczyć wystawę. Niestety, ze względu na pandemię, będzie to możliwe tylko za pośrednictwem mediów elektronicznych. Także dzisiejszy wernisaż odbędzie się w Internecie, na profilu facebookowym oraz kanale YouTube Staszowskiego Ośrodka Kultury. Początek o godzinie 19.
Natomiast godzinę wcześniej zaplanowano koncert pod tytułem „Mickiewicz w pieśniach”. Wystąpią: Renata Drozd – sopran, Małgorzata Kowalska – fortepian i Ewa Lubacz – narracja. W programie znalazły się pieśni polskich kompozytorów, którzy pisali muzykę do poezji Adama Mickiewicza.