Skromny charakter będą miały tegoroczne wojewódzkie obchody 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. O godzinie 10.30 wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz złoży kwiaty przed pomnikiem Niepodległości w Kielcach, a następnie przejedzie przed pomnik Józefa Piłsudskiego, gdzie także złoży wiązankę.
O godzinie 11.00 odbędzie msza w intencji ojczyzny w kieleckiej katedrze. Homilia będzie transmitowana na antenie Radia Kielce.
POWIAT BUSKI
Busko-Zdrój
O godzinie 9.30 w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Busku-Zdroju odbędzie się msza święta w intencji ojczyzny. Następnie przed tablicą Józefa Piłsudskiego oraz pomnikiem Tadeusza Kościuszki delegacja gminy złoży symboliczne wiązanki.
Jak informuje Michał Maroński, zastępca burmistrza, w tym roku nie będzie pocztów sztandarowych ani delegacji. W związku z ograniczeniami w przemieszczaniu się, władze buska zachęcają mieszkańców do pozostania w domach i przyłączenia się do akcji „Niepodległa do Hymnu 2020” i zaśpiewania w domach o godzinie 12.00 hymnu.
– Po godzinie 12 zaprosimy również mieszkańców do uczestnictwa online w koncercie Buskiej Orkiestry Zdrojowej z okazji Narodowego Święta Niepodległości – dodaje Michał Maroński.
Nowy Korczyn
Władze Nowego Korczyna informują, że tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości z uwagi na epidemię odbędą się bez udziału delegacji i pocztów sztandarowych. O godzinie 11.00 w kościele parafialnym pw. Świętej Trójcy w Nowym Korczynie odprawiona zostanie msza święta. Następnie władze samorządowe gminy złożą symboliczne kwiaty oraz zapalą znicze przed pomnikiem poświęconym pamięci poległych walczących o wolną Polskę.
Solec-Zdrój
O godzinie 13.00 władze samorządowe tradycyjnie złożą wiązanki i zapalą znicze na mogiłach żołnierzy na cmentarzu parafialnym w Solcu-Zdroju.
Władze gminy zachęcają także do włączenia się do akcji „Niepodległa dla Wszystkich” i wspólne odśpiewanie w samo południe hymnu państwowego w rodzinnym gronie, w domowym zaciszu lub w kościele.
Adam Pałys, wójt gminy informuje, że w uroczystym złożeniu wiązanek i paleniu zniczy na mogiłach wojennych może uczestniczyć każdy chętny, jednak apeluje o zachowanie bezpiecznego odstępu oraz szczególnych środków ostrożności.
– Zachęcamy również do obejrzenia wystawy „Tak powstawała Niepodległa”. Wystawa jest dostępna pod adresem https://niepodlegla.gov.pl/o-niepodleglej/tak-powstawala-niepodlegla-bezplatna-wystawa-do-pobrania/ oraz do wzięcia udziału w akcji charytatywnej „I Ogólnopolskie Dyktando na Święto Niepodległości”. Zapisy na dyktando dostępne są na stronie https://dyktanda.pl/dyktando-na-swieto-niepodleglosci – mówi wójt.
POWIAT JĘDRZEJOWSKI
Jędrzejów
starosta jędrzejowski Paweł Faryna informuje, że mając na uwadze bezpieczeństwo mieszkańców oraz dynamiczną sytuację epidemiologiczną w kraju uroczystości związane z Narodowym Świętem Niepodległości odbędą się w skromnej oprawie z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa i zaleceń sanitarnych.
Program:
– godz. 10.00 – msza święta za ojczyznę w kościele św. Trójcy w Jędrzejowie,
– po mszy indywidualne składanie kwiatów przed tablicą upamiętniającą wizytę Marszałka Józefa Piłsudskiego w Jędrzejowie przy Muzeum im. Przypkowskich oraz przed pomnikiem Bohaterów Ziemi Jędrzejowskiej.
Małogoszcz
– godz. 10.00 – msza święta za ojczyznę w kościele parafialnym p.w. WNMP w Małogoszczu,
– godz. 11.00 – złożenie wiązanek kwiatów i zapalenie zniczy przez delegację władz samorządowych przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki na małogoskim Rynku oraz na grobach powstańców i żołnierzy,
– godz. 12.00 – włączenie się w akcję „Niepodległa do Hymnu”. Wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego.
Burmistrz Mariusz Piotrowski apeluje do mieszkańców gminy o wywieszenie biało-czerwonych flag państwowych. W ostatnim czasie z inicjatywy Gminy Małogoszcz oraz Cementowni Lafarge kupionych zostało 3 250 flag w ramach akcji „Flaga Państwowa Rzeczypospolitej Polskiej dla Mieszkańców gminy Małogoszcz”. Po jednej fladze, za pośrednictwem sołtysów oraz wspólnot osiedlowych, trafiło do każdego gospodarstwa z gminy. Jak mówi burmistrz, chodziło o to, aby w gminie kultywowane były wartości patriotyczne.
– Chcemy, aby 11 listopada w całej naszej gminie było biało-czerwono. Mam nadzieję, że w tych trudnych czasach będziemy mogli pokazać nasz patriotyzm, jedność oraz dumę narodową. To na pewno jest bardzo ważne w czasie epidemii – podkreślił włodarz gminy.
Akcję przekazania mieszkańcom flag gmina planowała przeprowadzić przed 3 maja.
– Niestety wtedy obostrzenia związane z pandemią to uniemożliwiły. Teraz, na początku października, jeszcze przed wprowadzeniem obostrzeń udało się flagi rozdystrybuować – dodał Mariusz Piotrowski.
Zakup flag przez gminę to wydatek ponad 30 tys. zł.
Sędziszów
W związku z zagrożeniem epidemiologicznym na terenie kraju, odwołane zostały gminne obchody. Uroczystość uczona zostanie skromnie, z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa i zaleceń sanitarnych.
Program:
– godz. 9.00 – msza święta za ojczyznę w kościele św. Barta Alberta,
– po mszy delegacja samorządu złoży wiązanki kwiatów przy pomniku Ofiar Poległych w II wojnie światowej, obok Samorządowego Centrum Kultury.
POWIAT KAZIMIERSKI
Kazimierza Wielka
Jak informuje Robert Płaszewski z kazimierskiego magistratu, o godz. 12.00 odbędzie się msza święta w intencji ojczyzny w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Kazimierzy Wielkiej. Po mszy świętej delegacja gminy Kazimierza Wielka złoży kwiaty przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki.
Opatowiec
12 listopada (czwartek) o godz. 8.00 w kościele p.w. św. Jakuba Apostoła w Opatowcu odprawiona zostanie msza święta w intencji ojczyzny. Następnie delegacja samorządu z burmistrzem Sławomirem Kowalczykiem uda się przed pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, aby złożyć kwiaty i zapalić znicze. Znicz zostanie zapalony również na cmentarzu wojennym w Opatowcu.
POWIAT KIELECKI
Bieliny
Ze względu na sytuację epidemiczną i obowiązujące zasady bezpieczeństwa uroczystości związane ze świętem 11 listopada w gminy Bieliny odbędą się w ograniczonej formie.
Rozpoczną się od złożenia kwiatów przez delegacje samorządu przy pomnikach pomordowanych w Kakoninie i Hucie Szklanej.
O godzinie 12.00 w miejscowym kościele parafialnym odbędzie się wspólne odśpiewanie hymnu narodowego w ramach ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do Hymnu”. Msza święta zostanie zorganizowana w intencji Ojczyzny. Później przedstawiciele gminy złożą kwiaty przed pomnikiem upamiętniającym mieszkańców Bielin zamordowanych podczas II wojny światowej.
Bodzentyn
– We wtorek przy miejscach pamięci w Bodzentynie zostaną złożone kwiaty – informuje burmistrz Dariusz Skiba. Z kolei 11 listopada o godzinie 10.00 zostanie odprawiona msza święta w miejscowym kościele parafialnym w intencji ojczyzny.
Chęciny
O godzinie 12.00 rozpocznie się msza święta za ojczyznę w kościele parafialnym pw. Św. Bartłomieja w Chęcinach. Następnie nastąpi złożenie wieńców przez delegację władz samorządowych przed tablicą i pomnikiem upamiętniającymi bohaterów narodowych.
Gmina zachęca także mieszkańców do wzięcia udziału w akcji „Niepodległa do hymnu 2020” oraz wywieszenia biało-czerwonej flagi.
Chmielnik
Urząd Miasta i Gminy w Chmielniku oraz Chmielnickie Centrum Kultury zapraszają do świętowania w ramach „Patriotycznego Tygodnia Coolturalnego On-Line”. Na stronie internetowej 11 listopada będzie transmitowana msza święta o godzinie 10.00. Potem przedstawiciele gminy złożą kwiaty i zapalą znicze przed Pomnikiem Wdzięczności.
Harmonogram wydarzeń:
11 listopada – Msza Święta o godz. 10:00- transmisja online
– złożenie kwiatów i zniczy przed Pomnikiem Wdzięczności
12 listopada – pieczenie tradycyjnych rogali z okazji Dnia Świętego Marcina
13 listopada – patriotyczne czytanie z Biblioteką
14 listopada – patriotyczne występy dzieci
15 listopada – plastycznie-patriotycznie – tworzenie kotylionu i flagi
16 listopada – promocja albumu „Inny Chmielnik”- wywiad z autorem Wojciechem Książkiem
17 listopada – Sztetl i gęsia tradycja
Daleszyce
W kościele parafialnym w Daleszycach odbędzie się msza święta w intencji ojczyzny. Nabożeństwo rozpocznie się o godzinie 10.00. – Później zostaną złożone kwiaty w miejscach pamięci – informuje burmistrz Dariusz Meresiński.
Łagów
O godzinie 12.00 odbędzie się uroczysta msza święta w intencji ojczyzny w miejscowym kościele. – Wezmą w niej udział poczty szkół i straży pożarnych, a także przedstawiciele władz – informuje burmistrz Łagowa Paweł Marwicki. Po nabożeństwie zostaną złożone kwiaty przez Krzyżem Misyjnym.
Masłów
11 listopada o godz. 10:00 w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Masłowie rozpocznie się msza święta w intencji ojczyzny, pod przewodnictwem ks. proboszcza Piotra Motyki. Zgodnie z obowiązującymi wytycznymi, w kościele w Masłowie może przebywać 37 osób. Podczas liturgii obowiązują zasady bezpieczeństwa: dystans społeczny, zasłanianie ust i nosa, dezynfekcja dłoni przy wejściu.
Po modlitwie zaplanowano złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przed patriotycznymi pomnikami. Ze względu na zakaz zgromadzeń publicznych, nie będzie spotkań w tych miejscach. Delegacja samorządu gminy w imieniu mieszkańców, radnych i sołtysów, złoży wiązanki przed pomnikami w Wiśniówce i Dąbrowie na Białej Górze.
Miedziana Góra
– Msza święta w intencji ojczyzny odbędzie się w kościele w Kostomłotach o godzinie 10.00 – informuje wójt Damian Sławski. Potem przedstawiciele gminy złożą kwiaty przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Morawica
Msza święta w intencji ojczyzny odbędzie się 11 listopada o godzinie 12.00 w kościele parafialnym w Morawicy. – Rozpocznie się od odśpiewania hymnu państwowego – mówi burmistrz Marian Buras. Włodarz złoży także wieniec przed pomnikiem Walczących o Niepodległość.
Piekoszów
– O godzinie 12.00 odbędzie się msza święta w imieniu ojczyzny – informuje wójt Zbigniew Piątek. Potem przedstawiciele władz symbolicznie złożą kwiaty przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Pierzchnica
Msza święta w intencji ojczyzny odbędzie się o godzinie 9.00 w kościele parafialnym w Pierzchnicy.
Sitkówka-Nowiny
Gmina Sitkówka-Nowiny zachęca mieszkańców do podzielenia się swoimi emocjami i pokazania czym jest dla nich Niepodległa. – Zdjęcia i krótkie filmy zostaną opublikowane na profilu gminy na Facebooku, a same zdjęcia stworzą listopadową okładkę lokalnego czasopisma „Głos Nowin” – informuje wójt Sebastian Nowaczkiewicz.
Materiały można wysyłać mailowo na adres redakcja@nowiny.com.pl, za pośrednictwem profilu gminy na Facebooku lub po prostu – umieścić je na swoim profilu i otagować @GminaNowiny.
Zagnańsk
Msza święta zainicjowana przez Towarzystwo Ziemi Samsonowskiej. – Nabożeństwo odbędzie się o godzinie 12.00 w Samsonowie – informuje wójt Zagnańska Wojciech Ślefarski.
POWIAT KONECKI
Końskie
Ograniczenia związane z epidemią sprawiają, że niemożliwe są uroczyste obchody odzyskania przez Polskę niepodległości. Krzysztof Obratański, burmistrz Końskich informuje, że odwołano przygotowany wcześniej program.
– Nie będzie wspólnego spotkania przed Pomnikiem Wdzięczności i przemarszu przez centrum miasta. Nie będzie również popołudniowego występu grupy rekonstrukcyjnej – mówi burmistrz.
Planowano rekonstrukcję komisji poboru do Legionów Polskich z elementami charakteryzacji, dawnych strojów czy scenografii.
Program obchodów święta 11 listopada ograniczono do złożenia kwiatów przez delegacje władz przed Pomnikiem Wdzięczności przy ul. Piłsudskiego. Z kolei o godzinie 12.15 odbędzie się msza święta w Kolegiacie Świętego Mikołaja w Końskich. W nabożeństwie może uczestniczyć maksymalnie 45 osób, dlatego inni zainteresowani będą mogli oglądać transmisję on-line. Przed rozpoczęciem mszy Miejsko-Gminny Dom Kultury zaprezentuje krótki program artystyczny.
POWIAT OPATOWSKI
Opatów
W Opatowie nie odbędą się coroczne uroczystości na Rynku. Chętni mogą się pomodlić w intencji ojczyzny podczas mszy o godzinie 9:00 odprawianej w kościele oo. bernardynów. Burmistrz Opatowa Grzegorz Gajewski zachęca także wzięcia udziału w akcji „Niepodległa do hymnu”, czyli zaśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego w swoim domu o godzinie 12:00.
Jak co roku 11 listopada uhonorować chcą także uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Opatowie. Placówka ogłosiła konkurs fotograficzny pod hasłem: „Ja i biało-czerwona”. Uczniowie już robią zdjęcia z barwami narodowymi i przesyłają je do szkoły. Organizatorzy zapewniają, że nauczyciele historii i WOS-u w atrakcyjny sposób nagrodzą wszystkich, którzy nadeślą zdjęcia konkursowe.
POWIAT OSTROWIECKI
Ćmielów
W Ćmielowie władze gminy zachęcają do wywieszania biało-czerwonych flag. Ci, którzy nie mają swojej flagi, mogą taką otrzymać w budynku urzędu miasta i gminy. Przygotowano 102 sztuki. Z kolei 11 listopada o godzinie 9.00 w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Ćmielowie odbędzie się msza święta, w której zgodnie z obecnymi zaleceniami może wziąć udział do 20 osób. W sąsiedztwie Pomnika Niepodległości powstanie wystawa „Tak powstawała Niepodległa”, poświęcona osiągnięciom odrodzonej Polski w latach 1918-1939. Indywidualnie, przestrzegając obostrzeń, można składać kwiaty przed pomnikiem indywidualnie.
Ostrowiec Świętokrzyski
W Ostrowcu Świętokrzyskim 102. rocznica odzyskania niepodległości będzie czczona prawie tak, jak co roku, tylko z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. O 10.30 w kolegiacie św. Michała odprawiona zostanie msza święta w intencji ojczyzny. Po eucharystii w wyznaczonych godzinach delegacje złożą wiązanki kwiatów oraz znicze przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego w Parku Miejskim.
POWIAT PIŃCZOWSKI
Pińczów
W Pińczowie mając na względzie bezpieczeństwo oraz dynamiczną sytuację epidemiczną w kraju, a także uwzględniając specyfikę tego wydarzenia, starostwo powiatowe podjęło decyzję o odstąpieniu w tym roku od organizacji uroczystości.
„Czynimy to z żalem, bowiem organizowane od wielu lat powiatowe obchody Narodowego Święta Niepodległości oraz towarzyszące temu świętu wydarzenia, cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony naszych mieszkańców. Jednak zdrowie i bezpieczeństwo uczestników oraz minimalizowanie liczby potencjalnych kontaktów, które sprzyjają szybkiemu roznoszeniu się wirusa SARS-CoV-2, są dla nas celem nadrzędnym i wyrażamy nadzieję, że decyzja ta spotka się ze zrozumieniem z państwa strony. Jednocześnie zachęcamy do uczczenia rocznicy tego ważnego dla Polaków święta we własnym zakresie, upamiętniając, w sposób kameralny i indywidualny, losy naszych bohaterów i odzyskanie przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów” – czytamy na stronie starostwa.
Jednocześnie władze starostwa zachęcają do wspólnego odśpiewania hymnu państwowego. W południe Mazurek Dąbrowskiego wybrzmi na antenach najważniejszych polskich stacji radiowych i telewizyjnych, dzięki czemu możliwe będzie przyłączenie się do akcji „Niepodległa do hymnu” i zaśpiewania w domu, na balkonie, na podwórku.
Z kolei tamtejsze Muzeum Regionalne zachęca do wzięcia udziału w akcji #ChallangedlaNiepodległej z okazji 11 listopada. Inicjatywa polega na np. nagraniu recytacji wiersza lub zaśpiewania pieśni patriotycznej lub żołnierskiej, a następnie opublikowanie materiału w mediach społecznościowych. Krótki film, oznaczony hasztagiem #ChallangedlaNiepodległej, zamieszczamy na swoim profilu facebookowym i przesyłamy do Muzeum Regionalnego.
POWIAT SANDOMIERSKI
Koprzywnica
O godzinie 10.15 rozpocznie się msza święta w intencji ojczyzny, w kościele pw. św. Floriana. Z kolei o 11.15 odbędzie się indywidualne składanie kwiatów i wiązanek przed Murem Straceń w Koprzywnicy.
Sandomierz
W Sandomierzu uroczystości rozpoczną się o godzinie 10.30 od mszy w intencji ojczyzny. Nabożeństwo odbędzie się w bazylice katedralnej pod przewodnictwem biskupa diecezji sandomierskiej Krzysztofa Nitkiewicza. – Zgodnie z obowiązującymi normami do świątyni może wejść nie więcej niż 50 osób. Uroczystości odbywać się będą bez pocztów sztandarowych, kompanii honorowej Wojska Polskiego oraz bez młodzieży szkolnej – informuje starosta sandomierski Marcin Piwnik.
Po mszy uczestnicy udadzą się do wojskowej części cmentarza katedralnego i przy pomniku 2. Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej złożą wieńce. Będą także przemówienia okolicznościowe starosty i burmistrza miasta.
Władze samorządowe złożą również kwiaty przy pomniku plutonowego Władysława Barana, obrońcy Westerplatte. W południe z wieży ratusza zamiast hejnału sandomierskiego, zabrzmi hymn państwowy. Mieszkańcy proszeni są o włączenie się do jego odśpiewania. Mogą to zrobić z balkonów, okien i tarasów. W samo południe można będzie usłyszeć także dźwięk najstarszego datowanego dzwonu w Polsce, znajdującego się w dzwonnicy kościoła św. Jakuba. Dzwon uruchamiany jest tylko na wyjątkowe okazje.
Po zmroku sandomierski ratusz zostanie podświetlony na biało-czerwono.
POWIAT SKARŻYSKI
Skarżysko-Kamienna
W powiecie skarżyskim obchody Narodowego Święta Niepodległości odbędą się w nietypowej formule, co spowodowane jest zachowaniem zasad bezpieczeństwa w czasie pandemii.
11 listopada delegacje instytucji oraz mieszkańców w godzinach od 9.00 do 13.00 złożą wieńce i wiązanki przed pomnikiem „Bojownikom o Niepodległość” na Skwerze Solidarności. W wyznaczonych godzinach z głośników rozbrzmiewać będą pieśni patriotyczne.
POWIAT STARACHOWICKI
Starachowice
W Starachowicach ze względu na wyjątkowe okoliczności, wydarzenia 11 listopada będą transmitowane w Internecie.
O godz. 11:30 rozpocznie się transmisja koncertu chórów Parku Kultury pod dyrekcją dr Bożeny Magdaleny Mrózek, zatytułowanego „Bogu i Ojczyźnie”. Po nim, o godz. 12:00, w Kościele pw. Wszystkich Świętych w Starachowicach odprawiona zostanie msza święta w intencji ojczyzny. Będzie ona także transmitowana na kanale YouTube.
Od godz. 11:30 do godz. 13:30 pełniona będzie warta honorowa przed Pomnikiem Niepodległości w Starachowicach. Wiązanki można będzie składać indywidualnie przez cały dzień trwania obchodów.
Do 16 listopada z kolei na placu przy kościele pw. Wszystkich Świętych w Starachowicach oglądać można wystawę zatytułowaną „Wojna polsko-bolszewicka 1920 r. w dokumentach z zasobu Archiwum Państwowego w Kielcach i jego Oddziału w Sandomierzu”. Prezentację przygotowano z okazji 100. rocznicy zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, a wpisuje się ona w starachowickie obchody Narodowego Święta Niepodległości. Wystawa ma na celu prezentację udziału mieszkańców województwa kieleckiego w wysiłkach narodu polskiego w obronie odzyskanej niepodległości – na tle wydarzeń w całym kraju.
POWIAT STASZOWSKI
Staszów
Skromny charakter będą mieć obchody 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Staszowie. Wezmą w nich udział wyłącznie przedstawiciele władz samorządowych miasta i powiatu, bez delegacji i młodzieży szkolnej.
O godzinie 10.00 w kościele św. Ducha rozpocznie się msza w intencji ojczyzny po której burmistrz, starosta staszowski oraz kilkoro radnych przejdą przed pomnik Tadeusza Kościuszki, a następnie przed tablicę upamiętniającą Józefa Piłsudskiego, aby złożyć wiązanki kwiatów. Kwiaty będą także składane w Parku Legionów.
Burmistrz Leszek Kopeć informuje, że ze względu na sytuację epidemiczną tegoroczne obchody Święta Niepodległości muszą mieć okrojony charakter, ale poprzez wspólną modlitwę, symboliczne zapalenie zniczy oraz złożenie kwiatów oddany zostanie hołd bohaterom, dzięki którym żyjemy w wolnym kraju.
POWIAT WŁOSZCZOWSKI
Włoszczowa
W imieniu mieszkańców hołd bohaterom wolności oddadzą przedstawiciele samorządu gminy. W tym dniu o godz. 12.00 w kościele pw. Wniebowzięcia NMP odbędzie się msza święta w intencji ojczyzny, z kolei przed pomnikiem Niepodległości na placu Konstytucji 3 Maja burmistrz Grzegorz Dziubek oraz przewodniczący rady miejskiej Grzegorz Dudkiewicz złożą kwiaty.
Wartę honorową przy pomniku obejmą harcerze.