Z okazji 200-lecia Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu biskup ordynariusz Krzysztof Nitkiewicz udzielił dzisiaj błogosławieństwa papieskiego oraz odpustu zupełnego podczas uroczystej mszy w kościele seminaryjnym pw. św. Michała w Sandomierzu. Przywilejów dotyczących błogosławieństwa i odpustu udzieliła Stolica Apostolska.
W homilii biskup Nitkiewicz przypomniał bogaty dorobek i znaczenie seminarium, które na przestrzeni dwóch wieków swojego istnienia wykształciło ponad 2,5 tys. księży.
– Niektórzy absolwenci ponieśli męczeńską śmierć za wiarę i zostali wyniesieni na ołtarze. Inni zasłynęli jako naukowcy, literaci, działacze społeczni i charytatywni. Po wybuchu powstania styczniowego połowa kleryków włączyła się do walki o odzyskanie niepodległości. Istniejące przy seminarium od końca XIX wieku kółko literackie popularyzowało polskie książki, organizowało odczyty i akademie. Inicjatyw religijnych, patriotycznych i kulturalnych nie zabrakło również podczas okupacji niemieckiej i w okresie komunizmu. Mimo represji seminarium wypełniało odważnie swoją misję. Przyczyniało się w ten sposób i dalej to czyni, do budowania wspólnoty ludzkiej, religijnej i narodowej – podkreślił biskup ordynariusz.
Przytoczył słowa św. Jana Pawła II, który podczas wizyty w Sandomierzu powiedział: „Utaiła się w tym mieście jakaś przedziwna siła, której źródło tkwi w chrześcijańskiej tradycji”.
– Nie trzeba szukać na siłę nowej, laickiej marki, gdyż wówczas z Sandomierza pozostanie jedynie nazwa. Pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać to myślenie i postępowanie zgodne z Ewangelią – powiedział biskup Krzysztof Nitkiewicz.
Zachęcał do tego, aby w swoim życiu nie kopiować innych i nie zdawać się na nich bezkrytycznie, ponieważ nawet pozornie nieistotna decyzja pozostawia jakieś piętno. Przypomniał, że wielkie ideały realizowane są każdego dnia, zaczynając od wypełniania z miłością własnych obowiązków.
Jak stwierdził hierarcha, pandemia i związane z tym doświadczenia pomogły nam dostrzec wartość tzw. małych rzeczy: gestów, słów, przedmiotów codziennego użytku.
– Zaczęliśmy się ponownie cieszyć sobą i tym, co mamy, tym co dotychczas wydawało się być oczywiste. Zapewne nauczymy się jeszcze o wiele więcej – zaznaczył biskup Krzysztof Nitkiewicz.
Z okazji jubileuszu 200-lecia Wyższego Seminarium Duchownego, w kościele seminaryjnym do końca tego roku można otrzymać odpust zupełny.
W uroczystej mszy transmitowanej na antenie Radia Kielce wzięli udział klerycy, wykładowcy oraz księża z diecezji sandomierskiej. Wszystko odbyło się zgodnie rygorami sanitarnymi.