Dziś ostatni dzień składania wniosków do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o rekompensaty dla producentów i sprzedawców chryzantem, którzy ponieśli straty z powodu zamknięcia cmentarzy od 31 października do 2 listopada, co uniemożliwiło sprzedaż kwiatów. Do dziś do powiatowych biur Agencji na terenie województwa świętokrzyskiego wpłynęło ponad 400 wniosków.
Zgodnie z rozporządzeniem, poszkodowani otrzymają po 20 zł za chryzantemy doniczkowe i po 3 zł za kwiaty cięte. Jak informuje Józef Cepil, dyrektor oddziału regionalnego ARiMR w Kielcach, najwięcej wniosków złożyli producenci kwiatów z powiatu sandomierskiego – 172, którzy nie sprzedali prawie 47 tys. sztuk kwiatów doniczkowych. Z powiatu buskiego do południa wpłynęło 67 wniosków, ze staszowskiego 39, a z opatowskiego – 29. W powiecie kieleckim do tej pory złożono niewiele, bo tylko 25 wniosków, ale dotyczą one aż 36 tys. doniczek z chryzantemami.
Warunkiem skorzystania z pomocy jest posiadanie co najmniej 50 chryzantem doniczkowych, bądź 200 kwiatów ciętych niesprzedanych w związku z obostrzeniami epidemicznymi. Wnioski są do pobrania na stronie ARiMR, są także dostępne w biurach powiatowych instytucji.
– Producent lub sprzedawca może umówić się z samorządem albo innym podmiotem na odbiór kwiatów, musi jednak otrzymać zaświadczenie, ile chryzantem przekazał i jakich. Po 16 listopada kwiaty, które zostaną u producenta lub sprzedawcy trzeba będzie zutylizować za pośrednictwem specjalistycznej firmy. W takim przypadku także wymagane będzie potwierdzenie dokonania utylizacji – powiedział Waldemar Maruszczak, kierownik biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kielcach.
W powiecie sandomierskim w uprawie chryzantem przoduje gmina Dwikozy, a także Samborzec, Zawichost i Wilczyce. Pan Paweł z gminy Zawichost i pani Katarzyna z gminy Dwikozy powiedzieli nam, że jeśli utrzymana zostanie zaproponowana cena za kwiaty, będzie to dobra pomoc dla rolników. O zyskach nie ma mowy, ale przynajmniej zwrócone zostaną koszty produkcji, które są wysokie. Składa się na nie m.in. zakup sadzonek, torfu, środków ochrony, a także podlewanie i robocizna.
Wnioski można składać osobiście, drogą elektroniczną lub pocztą. Pieniądze będą wypłacone do końca tego roku. Dzisiaj biura powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pracują do godziny 18, czas pracy ze względu na upływający termin przyjmowania wniosków został wydłużony.