Czym jest AMD, jakie są objawy tej chorych i jak można ją leczyć? O tym w „Czasie dla Zdrowia” mówiła dr n.med. Magdalena Kal, specjalista chorób oczu, adiunkt Collegium Medicum Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
– Pani doktor, co to jest AMD?
AMD, czyli zwyrodnienie plamki żółtej związanej z wiekiem, to choroba zwyrodnieniowa dotycząca centralnej części siatkówki, czyli plamki żółtej. Plamka żółta, to struktura, która umożliwia nam dobre widzenie, umożliwia nam wykonywanie takich czynności, jak czytanie, pisanie, rozróżnianie kolorów. Natomiast ta choroba, która pojawia się wraz z wiekiem, powoduje pogorszenie jakości widzenia. Są dwie postaci tego schorzenia: suchą i wysiękową. Zdecydowanie gorszą w rokowaniach jest postać wysiękowa.
– Czy oprócz pogorszenia widzenia, są jeszcze inne objawy AMD?
Oprócz pogorszenia widzenia w nocy, niewyraźnego widzenia z bliska, to także trudności przy czytaniu i pisaniu. Czasami pacjenci obserwują falowanie prostych linii, czasami też pojawia się ciemna plama w polu widzenia.
– Które osoby są w gronie ryzyka?
Wiek jest czynnikiem rozwoju tego schorzenia, ale pod uwagę są brane również inne czynniki, jak chociażby genetyka, a także pewne uwarunkowania środowiskowe (palenie tytoniu, dodatkowe choroby współistniejące, jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, otyłość).
Część pierwsza rozmowy:
Część druga rozmowy: