Przez cały listopad będzie otwarta dla odwiedzających krypta w Bazylice Katedralnej w Tarnowie, gdzie spoczywają biskupi tarnowscy. W tym roku z powodu pandemii wprowadzono ograniczenia w liczbie osób schodzących do podziemi.
Jak poinformował ks. Adam Nita, proboszcz parafii katedralnej, krypta biskupów tarnowskich otwierana jest każdego roku z okazji uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego. To jedyna krypta w katedrze, którą można zwiedzać. W podziemiach świątyni jest siedem krypt. Przez wieki byli tam grzebani mieszkańcy Tarnowa, tak świeccy, jak i duchowni.
„Zachęcam, by odwiedzając kryptę przez cały miesiąc, modlić się za pasterzy kościoła tarnowskiego i za swoich bliskich zmarłych. Z powodu epidemii w krypcie nie może przebywać większa grupa wiernych, tylko kilka osób i trzeba będzie się zmieniać” – zaznaczył ks. Nita.
W krypcie biskupów, znajdującej się w nawie głównej pod chórem spoczywają: ks. Andrzej Tarło – prepozyt kolegiaty katedralnej zmarły w 1642 roku, bp Józef Grzegorz Wojtarowicz – biskup tarnowski w latach 1840-1850 oraz arcybiskup Jerzy Ablewicz – biskup tarnowski w latach 1962-1990. W 2009 r. do krypty sprowadzono szczątki dwóch biskupów tarnowskich Franciszka Lisowskiego (zm. 1939 r.) i Jana Stepy (zm. 1959 r.).
We wtorek w bazylice katedralnej zostanie odprawiona msza św. za zmarłych biskupów tarnowskich.
W podziemiach Bazyliki Katedralnej w Tarnowie jest siedem krypt, oprócz krypty biskupów, m.in. rodzin Ostrogskich i Tarnowskich. Tylko jedna z nich jest otwierana. Pozostałe krypty po badaniach przeprowadzonych w latach 1982-1983 nie są udostępniane.
Początki krypty biskupów sięgają XV wieku. Początkowo było to miejsce wiecznego spoczynku kapłanów należących do kapituły kolegiackiej w Tarnowie, utworzonej w 1400 r. przez bpa Piotra Wysza oraz kapłanów pracujących przy kolegiacie.
Tarnowska bazylika słynie też z monumentalnych nagrobków przedstawicieli rodu Tarnowskich oraz Ostrogskich, które uchodzą za jedne z najwybitniejszych polskich dzieł sztuki takich mistrzów jak: Bartłomiej Berecci, Jan Maria Padovano i Jan Pfister. Piętrowy pomnik hetmana Jana Tarnowskiego (zm. 1561 r.) i jego syna Krzysztofa (zm. 1567 r.) uznawany jest za najbardziej monumentalny w Europie. Mierzy on 13,8 m wysokości i 5,6 m szerokości.
Z kolei pomnik grobowy Barbary z Tęczyńskich Tarnowskiej, pierwszej żony hetmana Jana Tarnowskiego uznawany jest przez historyków sztuki za jedną z najpiękniejszych rzeźb w Europie, przedstawiających kobietę doby Renesansu. Dzieło przypisuje się głównemu twórcy kaplicy Zygmuntowskiej w Katedrze Wawelskiej, Bartłomiejowi Berecciemu, datując je na lata 1521-1530.
Tarnowska Bazylika Katedralna powstała w XIV w. w duchu gotyku. Dzisiejszy wygląd neogotycki, otrzymała po gruntownej renowacji i częściowej przebudowie w latach 1889-1900.