Prawie 100 doniczkowych chryzantem kupili sandomierscy samorządowcy od lokalnego producenta tych kwiatów. To sposób na wsparcie w trudnej sytuacji, w jakiej znalazła się cała branża po decyzji o zamknięciu cmentarzy. Pieniądze na zakup pochodziły ze zbiórki przeprowadzonej przez burmistrza oraz miejskich radnych.
Jak informuje Michał Mendak, rzecznik Urzędu Miasta w Sandomierzu, burmistrz Marcin Marzec z wiceprzewodniczącymi rady miasta: Piotrem Chojnackim i Jerzym Żyłą złożyli kwiaty w miejscach pamięci w mieście. Chryzantemy ustawiono przed pomnikami: Jana Pawła II, ofiar terroru niemieckiego z lat 1939-1945 i tablicami na ścianie Ratusza, upamiętniającymi pomordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej oraz poległych w wojnie polsko-bolszewickiej. Kwiaty zaniesiono także do wojskowej części cmentarza katedralnego, przed pomnik 2. Pułku Piechoty Legionów i 4. Pułku Saperów.
Jutro, kiedy cmentarze będą już otwarte, burmistrz wraz z radnymi przekaże kwiaty do Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Katedralnego, aby stanęły na zabytkowych nagrobkach, które znajdują się pod opieką tej organizacji.
Producentów chryzantem w podobny sposób wsparły także władze powiatu sandomierskiego. Ze składki przeprowadzonej wśród członków zarządu oraz radnych kupiono ponad 80 chryzantem w doniczkach. Starosta Marcin Piwnik złożył kwiaty m.in. przy pomnikach upamiętniających ofiary II wojny światowej, a także w kilku miejscowościach powiatu: w Łoniowie przy pomniku poległych w wojnie polsko- bolszewickiej, w Sulisławicach przy pomniku Oddziału Partyzanckiego ”Jędrusie” i w Koprzywnicy przed pomnikiem upamiętniającym ofiary niemieckiego terroru.
Skup chryzantem od producentów i sprzedawców rozpoczął dzisiaj Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz oddziały terenowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.