Cmentarz katedralny w Sandomierzu należy do grona najstarszych nekropolii w Polsce. Został założony w 1792 roku. Najstarszym zabytkiem na tym cmentarzu jest nagrobek Jana i Franciszki Hetów z 1804 roku, piwowarów sandomierskich.
– Niektórzy uważają, że jest to nagrobek Piętów, ale to nieporozumienie wynikające z tego, że kiedyś ktoś musiał błędnie poprawić inskrypcję – powiedział Dariusz Fugiel ze Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Katedralnego.
Nagrobek zwraca na siebie uwagę także dlatego, że składa się z trzech naturalnych wielkości rzeźb: św. Józefa z Dzieciątkiem, św. Rocha i św. Floriana. Poniżej rzeźby św. Józefa, jest jeszcze jedna figura przedstawiająca św. Franciszka z Asyżu.
– Ciekawostką jest to, że rzeźba św. Franciszka z Asyżu, zanim Społeczny Komitet Odnowy Cmentarza Katedralnego rozpoczął renowację nagrobków, była do połowy zakopana w ziemi. Trzeba było ją wydobyć stamtąd, aby nagrobek Rodziny Hetów w całości odsłonić – dodał społecznik.
Przy okazji tych prac, odkryte zostały dwie stare płyty nagrobne. Jedna należy do Franciszka Koszanego i jest z 1806 roku, a druga ma motyw trupiej czaszki, jednak nazwisko osoby tram pochowanej nie jest znane.
Zaraz przy głównej bramie cmentarnej, po lewej stronie znajduje się nagrobek słynnej sandomierskiej rodziny kupieckiej Dutreppich. Najstarszy pochówek w tym grobowcu pochodzi z 1839 roku, kiedy to pochowano Zofię z Kamieńskich Dutreppi.
– Ściana nagrobka na której znajduje się inskrypcja wskazuje na to, że kiedyś układ alejek na tym cmentarzu był zupełnie inny – powiedział Dariusz Fugiel.
Na grobie widnieje ciekawa i bogata symbolika. Są np. palmowe gałęzie symbolizujące zwycięstwo Chrystusa nad śmiercią i gałązki oliwne oznaczające pokój i pojednanie z Bogiem. W miejscu gdzie krzyżują się gałązki jest rzeźba węża. Jest to wąż połykający swój ogon. To oznacza, że koniec jest jednocześnie początkiem. Śmierć będąca końcem życia ludzkiego na ziemi, jest jednocześnie początkiem nowego życia.
Na cmentarzu katedralnym w Sandomierzu jest w sumie ponad 300 zabytkowych nagrobków.