Ponad 130-letni nagrobek wieloletniego proboszcza skalbmierskiej parafii księdza Wincentego Gasińskiego został odnowiony. Grób usytuowany na cmentarzu parafialnym odzyskał blask, dzięki datkom wiernych, zebranym w trakcie ubiegłorocznej kwesty.
Ksiądz Wincenty Gasiński, to postać zasłużona dla parafialnej i gminnej społeczności. Pracował tam 16 lat. Jak informuje Leszek Śmiech ze Stowarzyszenia dla Skalbmierza, pomnik zwieńczony krzyżem był w opłakanym stanie. Dodaje, że prace polegały m.in. na oczyszczeniu monumentu z mchu, uzupełnieniu ubytków. Grób został także odgrzybiony. Ponadto umieszczono nową fotografię księdza.
– Obiekt zyskał także nowy fundament, dzięki czemu będzie stabilniejszy przez lata. Nowy blask zyskała także inskrypcja umieszczona na pomniku – dodaje.
Prace renowacyjne trwały około 5 miesięcy. Ponadto uporządkowany został również teren wokół nagrobka. Organizatorem ubiegłorocznej kwesty było Stowarzyszenie dla Skalbmierza i Koło Gospodyń Wiejskich „Skalbmierskie Babeczki”. Koszt renowacji to ponad 12 tys. zł.
Ks. Wincenty Gasińki urodził się 29 marca 1829 roku w Proszowicach, pochodził ze starej mieszczańskiej rodziny. Zmarł w Skalbmierzu 25 listopada 1889 roku i został pochowany na cmentarzu parafialnym. Święcenia kapłańskie przyjął 26 czerwca 1853 r. w Sandomierzu. Był wikariuszem w: Książu Wielkim, Sączowej i parafii Irządze. W czasie powstania styczniowego zarządzał parafią Pińczów, lecz został formalnie pozbawiony probostwa za aktywny udział w patriotycznych manifestacjach i za współpracę z powstańcami. Po czterech latach, w 1867 roku, władze rosyjskie przydzielają mu stanowisko proboszcza w parafii Chroberz, gdzie posługiwał do 1873 roku. Później osiadł na stałe jako proboszcz w Skalbmierzu.